Hivatalos: a "civil" szervezetek akadályozzák a migránsok kitoloncolását
2019.03.24. 11:30
Hans-Eckhard Sommer a Welt am Sonntag című lapban közölt interjúban kiemelte, hogy havonta tízezernél is több menedékjogi kérelmet nyújtanak be, ami "túl magas szám". Tavaly mintegy 162 ezer kérelem érkezett a hatósághoz, ami azt jelenti, hogy egy nagyváros lakosságának megfelelő méretű tömeg érkezett menedékkérőként az országba, de csupán 35 százalékuk kap menedékjogot.
Ez az arány jól mutatja, hogy a menedékkérők közül sokan menekülésre kényszerítő ok nélkül érkeznek Németországba"
– húzta alá a BAMF elnöke.
A menedékkérők 54 százaléka érvényes iratok, úti okmányok nélkül érkezik. Azoknak az országoknak az állampolgárai, amelyek esetében nagyon alacsony az elfogadott menedékjogi kérelmek aránya, szinte soha nem mutatnak be érvényes iratokat, így például a nigériaiak között alig vannak, akiknek vannak papírjai"
– fogalmazott Sommer, aki szerint az iratok nélkül érkezők azonosításához új informatikai eljárásokat használnak, amelyeket ugyan még tovább kell fejleszteni, de így is valamennyi német hatóság közül a BAMF ellenőrzi a legtöbb személyazonosító dokumentumot.
Ez a jó szándékú szabály veszélyes jelzés külföld felé, azt üzeni, hogy az elutasítás ellenére is maradhat, aki dolgozik"
– közölte Sommer, majd azzal folytatta, hogy az embercsempészek ezzel népszerűsítik illegális szolgáltatásukat, és előfordul, hogy bevándorlókat támogató németországi aktivisták kizárólag a kitoloncolás elkerülése érdekében igyekeznek képzési, szakképzési szerződéseket szerezni elutasított menedékkérőknek. Ezekkel a lehetőségekkel persze a migránsok nem élnek, már a nyelvi tanfolyamokról is csoportosan buknak ki.
Teljes fejetlenség uralkodik a német integrációs törekvések terén
Egyre több kritika éri a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hatóságot (BAMF). Láthatóan a német állam nem gondolkodott előre, amikor 2015-ben a nyitott kapuk politikáját követve meghívta az országba a migránsokat. Erről árulkodik legalább is az, hogy az integrációs törekvéseket tekintve óriási káoszt uralkodik a németeknél.
Az is tapasztalható, hogy nyilvánosságra hozzák a kitoloncolások tervezett időpontját, és azt tanácsolják a kitoloncolásra jelölt elutasított menedékkérőnek, hogy az adott időpontban ne legyenek a szokásos tartózkodási helyükön"
– tette hozzá a BAMF vezetője.
Az ilyen szervezetek azt az álláspontot képviselik, hogy mindenkinek biztosítani kell a jogot ahhoz, hogy eldöntse, melyik országban kíván tartózkodni. Ebből a felfogásból következik a kitoloncolások akadályozása, amivel szemben a büntetőjog eszközeivel kell fellépni, mert az ilyen tevékenység elfogadhatatlan egy jogállamban"
– húzta alá a német menekültügyi hatóság vezetője.