Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Hivatalos: a béka feneke alatt a baloldal, nagyot ment a bevándorlásellenes jobboldal Bajorországban

Nagy Gábor

2018.10.15. 08:45

A hétfõn közzétett elõzetes végeredmény szerint Horst Seehoferék, azaz a Keresztényszociális Unió (CSU) kapta a legtöbb szavazatot a vasárnapi tartományi választáson, de egyedül nem tud kormányt alakítani. A történelemben elõször jutott be a bevándorlásellenes AfD a bajor törvényhozásba, a második erõ pedig Zöldek lettek.

Bár a vasárnapi választásokon a CSU csaknem hetven éve a leggyengébb eredményt érte el (37,2 százalék, 2013-ban 47,6 százalékot szerzett), mégis továbbra is messze a legnagyobb politikai erő Bajorországban, nélküle nem lehet kormányt alakítani. Viszont a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) bajorországi történetének legrosszabb eredményével zárta a Landtag-voksolást (9,7 százalék, míg 2013-ban 20,3 százalék, vagyis: az SPD megfelezte táborát). A CSU után a második helyre a Zöldek léptek (17,5 százalék). A dobogóra még a Szabad Választók (11,6 százalék) fértek fel, Seehoferék nagy valószínűséggel velük léphetnek majd koalícióra.

A Zöldek főleg a nagyvárosokban tudtak kaszálni. Először szereztek mandátumot egyéni körzetekben, Münchenben például 9-ből ötöt hoztak, de vitték a würzburgi egyénit is.

A müncheni Landtagban az eddigi négy helyett immár hat pártnak lesz koalíció, hiszen a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) története során először jut be a testületbe, de visszajutott a liberális Szabad Demokrata (FDP) is a bajor törvényhozásba. Míg az előbbi 10,2 százalékot szerzett, az FDP 5,1 százalékkal épphogy csak bejutott. A Landtag az eddigi 180 helyett 205 fős lesz. A CSU frakciójához 85 képviselő tartozik, a Zöldek képviselőcsoportja 38 tagból áll, a Szabad Választóknak 27, az AfD-nek és az SPD-nek egyaránt 22, az FDP-nek 11 mandátum jut.

A részvételi arány az előzetes adatok alapján 72,4 százalék volt, jelentősen emelkedett az öt évvel ezelőtti 63,6 százalékhoz képest.

A bajor tartományi alkotmány alapján az öt évre megválasztott új Landtagnak legkésőbb a választás utáni 22. napon, vagyis november 5-én meg kell alakulnia, és működésének első hetében miniszterelnök-választást kell tartania. Az új bajor kormány így legkorábban november 12-én alakulhat meg.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére