Hiába csökkent a terrorkészültség szintje Belgiumban, maradnak a katonák
2018.01.22. 21:48
A belga belügyi válságközpont hétfői bejelentése szerint a négyes fokozatú skálán hármasról kettesre csökkentették a terrorfenyegetettség szintjét Belgiumban, közel két évvel a brüsszeli robbantásos merényletek után.
A terrorfenyegetéseket elemző belga központ (OCAM) legfrissebb értékelése szerint egy merénylet veszélye továbbra is lehetséges, de valószínűtlen az országban. A kettes riasztási szint fokozott rendőri és katonai éberséget jelent. Jan Jambon belügyminiszter az előző héten arról számolt be, hogy
a hármas szint várhatóan továbbra is érvényben marad bizonyos nagykövetségek védelme esetében és a nagy tömegeket vonzó helyszíneken."
Ezt eddig nem erősítették meg a hatóságok. A történtek kapcsán Charles Michel belga kormányfő hangsúlyozta, az utóbbi években jelentősen megerősödött a biztonság kultúrája Belgiumban, de
ez még nem jelenti azt, hogy a katonákat visszahívják az utcákról."
Mint mondta, a köztereken szolgálatot teljesítő katonák száma arányban lesz a kockázat mértékével, konkrétumokról ugyanakkor nem tett említést. Koen Geens igazságügyi miniszter pedig kiemelte, hogy a kettes fokozat még mindig nem normális.
A normális szint az egyes"
– fogalmazott.
Mint ismert, Belgiumban a 2015. november 13-i párizsi merényleteket követően hármas, azaz súlyos terrorkészültségi fokozatot rendeltek el, melyet a következő év márciusában Brüsszelben elkövetett támadások után rövid időre a legmagasabb szintre emeltek, majd egy fokozattal csökkentettek. A 2016 márciusában két helyszínen – a Zaventem nemzetközi repülőtéren és a Maelbeek metrómegállóban – végrehajtott iszlamista terrortámadásokban 32 ember életét vesztette, 340-en megsebesültek, köztük két magyar állampolgár is.