Hátrább az agarakkal brüsszeli bürokraták
2016.06.28. 13:58
A britek kilépésével Berlin, Párizs és Brüsszel úgy látja, hogy megnyílt az út, amelynek végén egy összeurópai szuperállam megalkotása a cél. Úgy látszik, hogy semmit sem tanultak Nagy-Britannia kilépése kapcsán.
A német és a francia külügyminiszter – Frank-Walter Steinmeier és Jean-Marc Ayrault – kedden bemutatta teveit, mely szerint szorosabbra kell fűzni az európai integráció szálait. Három fontos területet jelöltek ki, amelyben az eddiginél mélyebb együttműködést várnak el a tagállamoktól a jövőben: ezek a biztonságpolitika, a migrációs-válság és a gazdasági együttműködés.
Szinte a terv nyilvánosságra kerülésével egy időben több tagállam is kifejezte aggodalmait.
Eddig a legnagyobb ellenállás a közös európai haderő felállításának kérdésében mutatkozott meg, elsősorban a kelet-európai tagállamok között. Ez főleg Lengyelországra igaz, amely a Krím-félsziget oroszok általi annektálása óta különösen érzékeny a biztonságpolitikát érintő kérdésekre.
Ez nem egy jó megoldás, mégpedig azért, mert az EU struktúráját régebben tervezték, amikor teljesen más volt a biztonságpolitikai környezet és azóta sok minden változott. A társadalom hangulata tagállamonként változó. Az európai szavazók nem akarják technokraták kezébe helyezni az unió sorsát "
– mondta Witold Waszczykowski, lengyel külügyminiszter.
A franciák és a németek által létrehozott dokumentumban a fő cél a szorosabb politikai unió és új tagállamok felvétele az integrációba.
A terv időzítése érthetetlen: miután a britek kinyilvánították kilépési szándékukat, több nyugat-európai országban – például Franciaországban és Hollandiában – is komolyabban felmerült hasonló referendumok megtartásának gondolata. Eközben Brüsszelt és Jean-Claude Junckert bírálatok özöne éri, amiért az unió mind jobban a föderalizáció irányába csúszik.
Hétfőn Franciaország, Németország és Olaszország vezetője kiállt amellett, hogy az Európai Unió egy sikertörténet, amely biztosította polgárai számára a gazdasági és szociális fejlődés lehetőségét és biztosítja Európa helyét a világban.
Az olasz álláspont azonban nem ilyen világos. Matteo Renzi olasz miniszterelnök nemrég kikelt a szigorú, németek által diktált gazdaságpolitika ellen. A közös biztonságpolitika a Földközi-tengeren át érkező migránsáradat miatt fontos az olaszoknak.
Azt azonban elismerte a trió, hogy az EU csak olyan irányba haladhat, amelyet polgárai is támogatnak. Ez a kijelentés azonban nem látszik többnek, mint egy ügyes kommunikációs fogásnak, hiszen nem látni, hogy miként fogják kikérni az emberek véleményét.