Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Hatalmas gazdasági visszaesés jöhet a világban, ha kikerül az orosz energia a piacról

888.hu

2022.03.23. 11:10

A dallasi Federal Reserve Bank of Dallas közgazdászainak tanulmánya szerint a világgazdaság valószínűleg recesszióba süllyed, ha az orosz energiaexportot az év hátralévő részében távol tartják a világpiactól.

 

Ha az orosz energiaexport nagy része 2022 hátralévő részében kikerül a piacról, elkerülhetetlennek tűnik a globális gazdasági visszaesés”

– írták Lutz Kilian és Michael Plante közgazdászok a dallasi Fed kedden közzétett cikkében.

 

A Breitbart ismerteti, hogy az orosz export a globális kőolajtermelés mintegy nyolc százalékát teszi ki. Ugyan az olaj jelen állás szerint mentesült az amerikai és szövetséges szankciók alól, az orosz olaj nagyrészt távol maradt a világpiacoktól és a finomítóktól, mivel a pénzintézetek nem voltak hajlandóak finanszírozni az oroszországi vásárlásokat, a szállítási díjak az egekbe szöktek, és számos magánszektorbeli vásárló a bojkott mellett döntött. Az eredmény egy váratlan kínálati sokk lett.

Kilian és Plante szerint a helyzet úgy áll, hogy nincs egyszerű módja a hiány pótlásának. Ugyanis Kína és Oroszország közötti csővezetékek nem rendelkeznek olyan többletkapacitással, amely lehetővé tenné Kína számára, hogy a máshonnan származó drágább olajról az erősen diszkontált orosz olajra helyezze át a vásárlásait. Hasonlóképpen nincs reális módja annak, hogy Kína olajszállító tartályhajókat szerezzen be a kőolaj tengeri szállításához. A szaúdiak és az Egyesült Arab Emírségek pedig kijelentették, hogy nem fogják gyorsan növelni a kitermelést.

A Biden-kormányzat erőfeszítései, hogy a stratégiai kőolajkészlet megcsapolásával tartsa alacsonyan az olajárakat, nagyrészt kudarcot vallottak. A nagyobb mértékű kibocsátás a tartalék gyors kimerülését kockáztatná.

Így, hacsak nem sikerül megfékezni az orosz kőolajellátás hiányát, úgy tűnik, hogy a kőolaj árának jelentős emelkedésére van szükség, és hosszú ideig magasan kell maradnia ahhoz, hogy megszűnjön a kőolaj iránti túlzott kereslet”

– írta Killian és Plante.

A keresletcsökkenés nyomottan tartaná az árakat, de egy szélesebb körű gazdasági visszaesés árán.

A tanulmányuk következtetése:

Három fő következménye van a világgazdaságra nézve.

Először is, Oroszország ukrajnai inváziójának messzemenő következményei lesznek a megújuló energiaforrásokra való energiaátállásra. Az energiaellátási zavarok mértéke elég nagy ahhoz, hogy az európai országoknak a gazdasági tevékenység megőrzése érdekében szüneteltetniük kell a fosszilis tüzelőanyagokról való leválásra irányuló terveiket. Hasonlóképpen, az olyan országok, mint az Egyesült Államok olaj- és gázkitermelésének visszafogására irányuló erőfeszítéseket is újra kell gondolni a tartós globális hiány miatt.

Másodszor, az üzemanyagok, a villamos energia, a lakossági földgáz és az élelmiszerek világpiaci árának ugrásszerű emelkedése, valamint az ellátási láncban közvetlenül az ukrajnai invázió, közvetve pedig az Oroszország elleni szankciók által okozott zavarok 2022-ben is fenntartják az inflációs nyomást.

Harmadszor, ha az orosz energiaexport nagy része 2022 hátralévő részében kiesik a piacról, elkerülhetetlennek tűnik a globális gazdasági visszaesés. Ez a lassulás elhúzódóbb lehet, mint az 1991-es.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére