Harminc évre ítéltek el egy egyiptomit, aki késsel támadt katonákra a párizsi Louvre-nál
2021.06.25. 07:20
A támadás 2017. február 3-án délelőtt történt, a Louvre múzeum alatt található Carrousel du Louvre bevásárlóközpont bejáratánál, ahol a belépők csomagjait ellenőrzik a biztonsági őrök. A fekete pólót viselő férfi a mozgólépcsőn leérve két 40 centis nádvágókéssel támadt négy járőröző rendőrre, miközben az kiabálta, hogy „Allah akbar!” (Allah a leghatalmasabb).
Az egyik katonát könnyebben megsebesítette a fejbőrén, ezután egy másikra támadt, aki a földre esett, majd rálőtt az elkövetőre a hasa irányában. Miután ez nem tartóztatta fel a támadót, a földön fekvő katona újabb három lövést adott le. Az elkövető ezután összeesett, életveszélyes állapotban kórházba szállították, de felépült.
Az egyiptomi támadó ügyvéd végzettségű, üzletkötőként dolgozott az Egyesült Arab Emírségekben, ott kérelmezett 2016 októberében turistavízumot, amellyel január 26-án érkezett Dubajból a párizsi Charles de Gaulle repülőtérre. Útlevelét a házkutatás során megtalálták abban a lakásban, amelyet Párizs egyik legelegánsabb negyedében, a Champs-Élysées sugárút közelében bérelt.
A férfit korábban nem ismerték a francia hatóságok, ujjlenyomata nem szerepelt a nyilvántartásokban. A machetéket Párizsba érkezése után egy helyi üzletben vásárolta.
A per során először azt állította, hogy a Louvre híres műalkotásait akarta megrongálni, tiltakozásul Franciaország szíriai politikája miatt. Vitatta annak a videófelvételnek a hitelességét, amelynek tanúsága szerint a támadást megelőzően felesküdött az Iszlám Állam dzsihadista szervezetre. Később viszont taktikát váltott, és elismerte, hogy mielőtt végrehajtotta tettét, megpróbált csatlakozni az Iszlám Államhoz. A terrorszervezet ugyanakkor nem vállalta magára a merényletet.
Az ügyész szerint „semmi kétség” afelől, hogy az elkövető az iszlamista ideológiai híve. A vádhatóság azért nevezte különösen súlyosnak a támadást, mert az elkövető „a fél világot átutazta”, hogy tervét végrehajtsa, a támadást hónapokon át alaposan előkészítette, és egy pillanatra sem tántorodott el tervétől.
A védelem viszont azt hangsúlyozta, hogy az elkövető számára „a halálvágy erősebb volt, mint az ölni akarás”, és nem tömegmészárlást akart elkövetni, hanem műtárgyakat megrongálni, majd „mártírként meghalni”.