Ha elkobozzák a fehérek földjeit Dél-Afrikában, csõdbe mehet az ország
2018.09.05. 21:00
Mélyrepülésben van a Dél-afrikai Köztársaság gazdasága, miután az április-júniusi időszakban már a második egymást követő negyedévben csökkent az ország GDP-je az előző három hónaphoz képest. A második negyedévben összesen 0,7 százalékkal zsugorodott a bruttó hazai összterméke az országnak. Elemzők 0,6 százalékos emelkedésre számítottak, miután az első negyedévben az utóbbi kilenc év legnagyobb mértékével, 2,6 százalékkal esett vissza a gazdaság.
A számok rámutattak, hogy a gyengülés mögött elsősorban a mezőgazdaság, a közlekedés, a kereskedelem és a feldolgozóipar hanyatlása áll. Ez annak a hozadéka, hogy az ország fehérgyűlölő vezetése erőszakkal, kárpótlás nélkül venné el a fehér farmerek földjeit, csupán a bőrszínük miatt.
Az ország pénzneme, a rand is zuhanásban van, a dollárhoz viszonyított árfolyama közel 2 százalékkal gyengült a kedvezőtlen adatok közzététele után, és napi mélypontján már 15,25 randot kellett adni egy dollárért.
Az elmúlt években Dél-Afrikában a munkanélküliségi rátája is az egekbe szökött, rengetegen nem tudnak elhelyezkedni az országban. A helyzeten nem javít az sem, hogy a befektetők is kezdenek elpártolni a térségében amúgy fejlett ország mellől. A korrupciós botrányokba keveredett Jacob Zumát váltó Ramaphosa azt ígérte, hogy megtisztítja a kormányzatot, leszámol a munkanélküliséggel és javítja az alapvető szolgáltatásokat, azonban eddig ebből nem sok látszik.
Számos elemző a közelmúltban arra figyelmeztetett, hogy katasztrofális következményekkel járhat az államfő által meghirdetett és erősen vitatott földreform végrehajtása. Cyril Ramaphosa kártérítés nélkül akar földeket kisajátítani a színes bőrű többség javára arra hivatkozva, hogy így akarja jóvátenni a fajüldöző rezsim igazságtalanságait.
Bianca Botes, a Peregrine Solutions munkatársa szerint nem várható nagy javulás az országban, ugyanis nagy a politikai bizonytalanság Dél-Afrikában.
A beruházásokat és a fejlesztéseket hátráltatja a jelenlegi helyzet, ugyanis senki sem tudja, mi lesz majd a földek újraelosztásának a következménye"
– mondta a szakértő.