Ha a britek nem figyelnek, év végére ellephetik õket a saját dzsihadistáik
2018.06.04. 20:28
Már az elmúlt évtizedben is tömegeket zártak be a brit börtönökbe amiatt, mert iszlamista terrortámadásokat terveztek vagy a radikális tanokat népszerűsítették. A hivatalos adatok szerint 2007 és 2016 összesen 193 embert ítéltek el közvetlen terrorcselekmény miatt.
A valós szám azonban ennél sokkal több lehet, ugyanis a brit törvények értelmében, amennyiben egy rab letölti a rá kiszabott börtönbüntetés felét, akkor bizonyos feltételek mellett szabadlábra bocsátható.
Erre a legjobb példa az egyik legismertebb brit muszlim hitszónok, Anjem Choudary esete, akit 2016 őszén ítéltek öt és fél évre, azonban már ez év végén kiszabadulhat a börtönből. A radikális hitszónokkal részletesen EBBEN a cikkben foglalkoztunk.
Richard Walton, a Scotland Yard terrorelhárító egységének korábbi vezetője elmondta, azzal hogy szabadon engedik ezeket a veszélyes bűnözőket, súlyos terhet rónak a már így is túlterhelt brit terrorelhárításra és a rendőrségre. Elmondása szerint ezen személyek folyamatos nyomon követése rendkívül sok energiába kerül.
A titkosszolgálatoknak különösen nehéz dolga van, hiszen azok, akik frissen szabadulnak a börtönből nem kezdenek egyből merényletet szervezni, ugyanis tudják, hogy akkor még szoros megfigyelés alatt állnak.
Csak egy bizonyos idő eltelte után kezdenek el megint szervezkedni"
– mondta a szakértő.
A brit belügyminiszter a témával kapcsolatban úgy fogalmazott hétfőn, hogy jelenleg az országra a legnagyobb veszélyt az iszlamista szélsőségesek jelentik, az utóbbi időben ők követték el a legtöbb terrortámadást.
Az al-Kaida terrorhálózat még mindig veszélyes, de a legfőbb fenyegetés az Iszlám Állam nevű terrorszervezet működése. Jóllehet az Iszlám Állam által létrehozott „kalifátus” már a múlté, a terrorcsoport továbbra is merényleteket tervez Nagy-Britanniában és másutt, emellett nem hagyott fel a tagtoborzással sem"
– mondta a tárcavezető.
A britek nemrég egy olyan programot is indítottak, melyben vissza akarják szoktatni a terrorcselekmény miatt elítélteket a hétköznapi életbe. Az itt dolgozók olyan iszlamistákkal foglalkoznak, akik terrortámadással kapcsolatos ügy miatt ültek vagy ülnek börtönökben, vagy éppen visszaérkeztek a szigetországba Szíriából vagy Irakból, ahol valamelyik szélsőséges iszlamista csoportot segítették.
Ian Acheson 2016-ban végzett egy kutatást a börtönökben ülő iszlamista szélsőségesekről. Elmondta, hogy a rácsok mögött a radikális nézeteket valló rabok a többi, korábban nem terrorcselekmény miatt elítélt fogvatartottnak is átmoshatják az agyát, így belőlük is potenciális szélsőséges válhat a jövőben.
Khalid Masood, a Westminster hídon történt terrortámadás elkövetője is egy brit börtönben radikalizálódott. Masood öt ártatlan embert ölt meg, mikor egy autóval felhajtott a járdára, majd sorra gázolta el az embereket. Ezek után kiszállt és a parlamentnél leszúrt egy őrt, később ott lőtték le a biztonsági szolgálat emberei.
Az egyik legnagyobb veszélyt most az jelenti, hogy a rabok a szabadulásuk után újra terrortámadásokat fognak tervezni"
– mondta Rajan Basra, az ICSR nevű, radikalizálódást kutató központ munkatársa.
Véleménye szerint a bűnözők körében az, hogy valaki már ült, kivívja a tiszteletet, így ez is csak súlyosbítja a helyzetet. Basra is csak megismételni tudta a korábbi szakértőket, hiszen ő is úgy látja, a hatóságok képtelenek annyi gyanús személyt megfigyelni, ahány a jövőben szabadul a börtönből.