Guantanamói foglyokat szórnak szét a világban
2016.08.16. 08:28
Ennek keretében az Egyesült Államok 15 terroristagyanús fogvatartottat szállít az Arab Emirátusokba.
Az Egyesült Államok szabadon engedte az Obama-éra legnagyobb létszámú csoportját Guantanamóról. Az 15 fogoly közül 12 jemeni volt, három pedig afgán állampolgár. A hírhedten kemény börtönben általában ítélet nélkül raboskodó, terroristagyanús személyeket tartottak fogva, akikről a későbbiekben számtalan alkalommal bebizonyosodott, hogy egyáltalán nem álltak a terrorszervezetekkel kapcsolatban.
Az intézményben korábban több mint nyolcszáz embert tartottak fogva embertelen körülmények között, mára már csak 61-en élvezik az amerikaiak "vendégszeretetét".
A Bush-kabinet 532 túszt engedett el korábban, legtöbbjüket Afganisztánba és Szaúd-Arábiában. Obama a 2008-as választási kampányában azt ígérte, hogy a rendszeres kínzások és az embertelen körülmények, valamint a nemzetközi kritikák miatt bezáratja a börtönt.
A Reuters kormányzati forrásokból úgy értesült hogy az elnök valószínűleg nem fogja elrendelni a börtön bezárását, mert ez áthághatatlan akadályokba ütközik.
2009-ben a sorozatos tiltakozás ellenére, Magyarországra is szállítottak egy ciszjordániai rabot. Juhász Gábor akkori titokminiszter évekkel ezelőtt úgy nyilatkozott, hogy egy hét évig, az Egyesült Államokban rabosított férfit telepítenek Magyarországra. Hogy pontosan hová vitték az országon belül, arról semmilyen nyilvános információt nem adott ki.
A börtönben az amerikai őrök nem riadtak vissza az olyan kínzásoktól, mint a waterboarding, mely során az áldozatot leszíjazzák, majd egy leplet tesznek a fejére és vizet öntenek rá, ezzel fulladásos reflexeket előidézve.
Bár a művelet során nem kerül veszélybe a fogvatartott élete, iszonyú kínokat élnek át közben. Számos technikát bevetettek az amerikaiak, hogy mindent kicsikarjanak a rabokból. Az egyik korábbi fogvatartott, egy jemeni férfi szerint volt, hogy áramot vezettek a nemi szerveikbe vagy épp alvásmegvonással büntették őket. A kínzások egyik legnagyobb hátulütője, hogy a fájdalmak során sokszor olyan információkat osztanak meg a fogvatartottak, amelyek fiktívek annak érdekében, hogy véget vessenek a fájdalmaiknak.