George Friedman: a nemzetállamok nem Brüsszelhez rohantak, hogy mit tegyenek, hanem maguk cselekedtek
2020.04.04. 09:20
A Geopolitical Futures elemzőportál irányítója a szombaton megjelent interjúban úgy vélte, hogy az Európai Unió mint szuperkormányzat időszaka csak átmenetinek bizonyult.
Nem arról van most szó, hogy a nemzetállamok felemelkednének, hanem arról, hogy sohasem merültek feledésbe. A nemzetállamok nem ruházhatják át a szuverenitásukat egy multinacionális tényezőre
– húzta alá.
Friedman azt mondta, hogy az európai közösség mint szabadkereskedelmi együttműködési forma, jó elképzelés. A közös európai kormányzás eszméjét ugyanakkor túlgondolták: ehhez az EU a kellő önbizalommal sem rendelkezett, a tagállamok pedig – és ez a fontosabb – visszavették a szuverenitást.
Nem Brüsszelhez rohangáltak, hogy mit tegyenek, hanem maguk cselekedtek
– hangsúlyozta a geostratéga.
Úgy vélte, hogy az EU-nak most megmutatkoztak a korlátai: háború vagy járvány idején nem rendelkezik azzal a képességgel, hogy számonkérhető döntéseket hozzon.
Az elemző beszélt arról is, hogy mi lehet a járvány hatása az amerikai elnökválasztásra. Mint mondta, a jelenlegi elnök, Donald Trump megítélése most egész jó, ideértve a kétezer milliárd dolláros gazdasági élénkítőcsomag fogadtatását. Az elnöknek most egyszerre kell egy természeti, gazdasági és társadalmi válságot menedzselnie. Különös ember, és bírálatok is érik, de a polgárok általában úgy látják, hogy ellenőrzése alatt tartja a helyzetet, és érti, miről van szó. Ellenfele, Joe Biden teljességgel láthatatlan, kámforrá vált.
Trumpnak szerinte előbb-utóbb meg kell hoznia azt a nehéz döntést, hogy „fenntartsuk-e a távolságtartást vagy feloldjuk„. Úgy vélte, ha az elnök ”megfelelően lép, akkor a nagy vezetőink egyikeként vonulhat be az amerikai történelembe„.