Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Forrósodik az izraeli-szaúdi románc

888.hu

2016.03.17. 19:38

Izrael, Szíria többi szomszédjával ellentétben nem avatkozott be a polgárháborúba. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének érdekei a térségben.
TEL-AVIV, 19:38

Izrael, Szíria többi szomszédjával ellentétben nem avatkozott be a polgárháborúba. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének érdekei a térségben.

Az izraeli kormány legfőbb célja, hogy aláássa Irán regionális nagyhatalmi szerepét. Nem tett jót az erre irányuló törekvéseknek a tavalyi iráni atommegállapodás és ezzel egy időben a szankciók feloldása Teherán ellen. Viszont ez azzal az érdekes következménnyel járt, hogy Izrael összefogott a szintén Irán-ellenes, szunnita muszlim Szaúd-Arábiával.

Számunkra mindennél fontosabb, hogy ha véget ér a polgárháború, akkor ne egy iráni szatelitállam jöjjön létre a határaink mentén."

– mondta Dore Gold, az izraeli külügyminisztérium főigazgatója.

Az USA-nak és más nyugati hatalmaknak az a legfőbb érdekük, hogy megsemmisítsék az Iszlám Államot és más radikális szunnita szervezeteket, amelyek nagyobb ellenségnek tekintik a siíta Iránt, mint a nyugatot.

A genfi béketárgyalások során a nyugati hatalmak érdeke azt diktálja, hogy olyan megoldás szülessen, amelyben Asszad és mérsékelt szunnita ellenzéke egyszerre rontson rá az Iszlám Államra.

Ez azonban az izraelieknek nem igazán tetszik, hiszen egy ISIS elleni győzelemből Asszad és libanoni szövetségese, a Hezbollah húzna hasznot – a libanoni szervezet Izrael elpusztítására törekszik.

Ha az ISIS és Asszad között kellene döntenünk, akkor az ISIS mellett tesszük le a voksunkat. Az Iszlám Államnak platós teherautói és gépfegyverei vannak. Asszad Teheránt és Bejrútot képviseli és a Hezbollahot, amely 130 000 rakétával rendelkezik."

– mondta az izraeli képviselő és korábbi amerikai nagykövet, Michael Oren.

Tovább folytatódik Izrael és Szaúd-Arábia közeledése, mert láthatóan nagyon egybevágnak az érdekeik. Ez abból is látszik, hogy a szaúdiak és más öböl-menti monarchiák márciusban olyan törvényeket fogadtak el, amelyekben a Hezbollah-ot terrorszervezetnek minősítették. A sztori savát-borsát az adja, hogy Izraelben törvényben határozták meg, hogy mely államokat tekintik ellenségnek: a lista elején van Szaúd-Arábia is.

A kérdés csak az, hogy ez a közeledés hosszú távú, vagy idővel felül fogja írni a kölcsönös gyanakvás és egymás kultúrájától való idegenkedés?

(The Wall Street Journal)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére