Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Fidel halála után mi lesz a kubai zsidókkal?

888.hu

2016.11.29. 11:58

Fidel Castro diktatúrája védte is, bántotta is a sziget kicsi, de kalandos történetû zsidó közösségét, aki elõtt talán újabb perspektívákat nyit meg a küszöbön álló kubai átalakulás.
HAVANNA, 11:58

Fidel Castro diktatúrája védte is, bántotta is a sziget kicsi, de kalandos történetű zsidó közösségét, amely előtt talán újabb perspektívákat nyit meg a küszöbön álló kubai átalakulás.

A Mazsihisz érdekes kérdést vetett fel Fidel Castro halála után. Mi lesz a kubai zsidósággal? 

Habár számuk elenyésző a magyarországi közösséghez képest, de az 1500 főt számláló kubai zsidó lakosság előtt nagy kérdések állnak. A Havannában élő zsidók egy része a spanyol inkvizíció elől menekülő szefárd zsidók leszármazottja, hozzájuk csatlakozott a kései 19. században Amerikába tartó és később a nácizmus elől menekülő askenázi zsidó emigráns hullám.


Havannában és más nagyvárosokban virágzott a zsidó közösség, amikor a lelkes forradalmárok, a későbbi zsarnokok megdöntötték Fulgencio Batista korrupt rendszerét, ami egyébként az amerikai maffiára nézve is súlyos csapást jelentett. A középosztályos polgári családok körében rémületet keltettek az államosításról szóló hírek, ugyanis az amerikai, floridai emigráció jelentős részét a kubai zsidó családok teszik ki.

Fidel halálával visszatérnek a zsidók Kubába

Azonban Kubában az Izrael-ellenesség takaréklángon égett, 1967-ben nem szakadtak meg a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok, csak 1973-ban, a jom kippuri háború után. De az izraeli turisták gyakran jártak Kubába, és a kubai művészek és értelmiségiek is rendszeresen utaztak Izraelbe. 


Egyes beszámolók szerint Fidel halálával sok kubai zsidó térhet vissza az országba, hogy a gazdaság kínálta lehetőségeket kihasználva új üzleti kapcsolatokat építsenek ki: ez várhatóan meg fogja erősíteni az infrastruktúrát és felpezsdíti a zsidó életet.

Ha a gazdaság beindul, a zsidó fiatalok Kubában maradhatnak, nem kell Izraelbe vagy az Egyesült Államokba költözniük. Ez lehet a legnagyobb változás, ebből kinőhet egy új, jelentős zsidó közösség, közeli kapcsolatban az Egyesült Államokkal”

– véli a kubai zsidóság jövőjéről írt cikkében Ilan Stavans. 

A fentiek olvasatában már teljesen más megvilágításba lehet helyezni Juncker, Trudeau és más nyugati liberális vezetők Castro-mániáját. Az elmúlt időszakban többször bebizonyosodott, hogy a nyugati baloldali szalonokban illik Izrael- ellenesként megnyilvánulni, amely már az antiszemitizmus határát is súrolja. 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére