Felvételen a török parlamenti bunyó
2016.04.28. 22:13
Csütörtökön ököllel estek egymásnak a török képviselők a parlamentben. A bunyó azután pattant ki, hogy a honatyák és honanyák a vízumliberalizációról szóló törvény vitájába kezdtek.
A törvény azt szolgálta volna, hogy – az EU-Törökország megállapodás értelmében – megkönnyítse a török állampolgárok vízummentes beutazását az Európai Unió területére.
A törvény elfogadása kiemelten fontos a törököknek. Franz Timmermans, az Európai Unió Bizottságának alelnöke szerdán megismételte korábbi nyilatkozatát, hogy Törökországnak teljesítenie kell azt a 72 pontos követeléslistát, amelyet az EU küldött el nekik, ahhoz, hogy eltöröljék az országgal szembeni vízumkényszert.
Ez nem alku tárgya"
– ismételte meg Timmermans.
A 72 pont legfontosabb elemei az emberi jogokkal, valamint a szólás- és sajtószabadsággal foglalkoznak. Ezek tekintetében súlyos kritikák érték Törökországot több európai állam és nemzetközi szervezet részéről is.
Az idő szorongatja a törököket: az unió május negyedikéig adott időt arra, hogy a parlament korrigálja a kifogásolt szabályozásokat és törvényeket. Az EU tagállamai ugyanis ekkor fognak szavazni arról, hogy életbe léptessék-e júniustól a török vízummentességet.
A mostani verekedés kritikus: emiatt a török parlament hétfőig, május másodikáig nem folytathatja munkáját.
A vízumliberalizáció így sem biztos, hogy teljes lesz, hiszen a németek és a franciák jelenleg azon dolgoznak, hogy beépítsenek egy vészféket a rendszerbe, hogy ne jöhessenek korlátlan számban a törökök – valamint az ukránok és a grúzok.
Törökország nagyon igyekszik, hogy a határidő előtt teljesíteni tudja a 72 pontot. Emellett azt a mondatot is sűrűn emlegetik, mely az EU-török egyezség kapcsán hangzott el: "a vízumliberalizáció nem vitatéma" – ebben a kérdésben nem engednek.
Természetesen arra semmiféle garancia nincs, hogy az Európai Parlament is támogatja majd a vízumkényszer eltörlését a Törökországgal szemben – akár teljesítik a feltételeket, akár nem.
Az Angela Merkel által tető alá hozott megállapodás tehát jelenleg a szakadék szélén táncol.
(Guardian)