Falludzsa felszabadítása humanitárius katasztrófát idézhet elõ
2016.06.19. 20:28
Egy humanitárius katasztrófa van kibontakozóban az iraki Falludzsában, amelyet két éven keresztül az Iszlám Állam uralt.
Az ENSZ adatai szerint mintegy 80 000 ember menekült el a városból, Falludzsa négyhetes ostroma alatt. A világszervezet arra számít, hogy további 25 000 ember indulhat útnak.
A segélymunkások egyszerűen nem tudnak elég vizet, élelmiszert és gyógyszert a helyszínre szállítani, képtelenek ellátni egy ekkora embertömeget. A város melletti, átmeneti táborokban pokoli körülmények uralkodnak. Az egyik újonnan nyílt táborban 1800 nőt szállásoltak el és ennyi emberre mindössze egyetlen latrina jut.
Ennyi embert képtelenek vagyunk ellátni. Felszólítjuk az iraki kormányt, hogy vegye kézbe az irányítást, mert a szemünk láttára bontakozik ki egy humanitárius katasztrófa"
– nyilatkozta Nasr Muflahi a Norvég Menekültügyi Tanács tagja.
A város nagy részét már felszabadította az iraki hadsereg, de a külvárosok egyes részeiben tovább folytatódik a harc. A dzsihadisták úgy próbálják lassítani az iraki hadsereg előrenyomulását, hogy civilekkel veszik körbe magukat. Abban reménykednek, hogy így nem mér rájuk légicsapást az amerikai légierő.
Falludzsa szinte teljesen elnéptelenedett. A legtöbben nem a harcokban, hanem a menekülés során vesztették életüket. Voltak, akiket lelőttek az ISIS harcosai, de a legtöbben az Eufráteszbe fulladtak, amikor megpróbálkoztak az átkeléssel. Az egész városban lehet hallani a nehéztüzérség lövéseit és a fegyverropogást.
A menekültek legtöbbje a szabad ég alatt éjszakázik. Napközben a hőmérséklet elérheti a 47 fokot is.
A segélyszállítmányok akadoznak. A kormány képtelen megbirkózni az egész országot sújtó helyzettel: 3,4 millió menekültről kell gondoskodnia az iraki államnak.
(BBC)