Ezt csinálják az oroszok, míg mi a kvótarendszerrõl bájcsevegünk
2015.09.15. 07:58
Az amerikaiak szerint Oroszország legutóbbi intézkedései a szíriai Latakia városában arra engednek közetkeztetni, hogy egy légierő-bázis beüzemelésén dolgoznak. Jeff Davis, a Pentagon szóvívője kihangsúlyozta, hogy az elmúlt időszakban folyamatosan szivárogtatta Oroszország katonáit a térségbe.
Az oroszok azt állítják, hogy az intézkedéssel a szír kormányt szándékoznak segíteni az Iszlám Állam elleni harcban. Moszkva kulcsfontosságú partnere volt Assad elnöknek a 2011-ben elkezdődött szíriai polgárháború ideje alatt is.
A Pentagon szóvívője hozzátette, hogy az orosz katonai lépések összetűzésbe kerülhetnek Amerikának és szövetségeseinek a katonai légi támadásaival, melyeket az ISIS ellen terveznek végrehajtani.
Az amerikaiak attól is tartanak, hogy Oroszország beavatkozása megerősíti a Bashar al-Assad rezsimet egy olyan időszakban, amikor folyamatos veszteségek érték a harcmezőn, ez pedig meg fogja nehezíteni a törekvést, hogy megfelelő politikai megoldást találjanak a helyzetre.
Az amerikai reakció két nappal azután érkezett, hogy a szír állami média bejelentette két orosz teherszállító katonai repülő megérkezését, melyek - állítólag - 80 tonna segélycsomaggal landoltak. A repülők a Latakia-i reptéren értek földet, mely jelenleg Assad elnök "erődjeként" üzemel.
Maj Gen Igor Konashenkov, az orosz honvédelmi minisztérium szóvívője kijlentette: a repülőgépek a háborús menekültek sátrainak felállításához szálítottak alapanyagokat.
A Kremlin tagadott bármilyen jellegű katonai előkészületet - annak ellenére, hogy Sergei Lavrov külügyminiszter a múlt héten kijelentette, hogy Oroszország szükség esetén még több katonai segítséget hajlandó nyújtani Szíriának. "Oroszország repülőket küld a térségbe, melyek katonai felszerelést és segélycsomagokat egyaránt tartalmazna" - mondta.
A szír kormány az elmúlt időszakban elvesztette a kontrollt egy kulcsfontosságú légibázis felett Idlib tartományban - a Pentagon szerint ennek betudható Oroszország harckészültségének növelése.
A Reuters hírügynökség szerint Washington úgy véli, hogy Moszkva további repülőket és két tankszállító hajót csatolt a szíriai kikötővárosban, Tartusban állomásozó orosz tengérészflottához.
Míg Oroszország támogatta a szír kormányt, Amerika Assad elnök eltávolítását szeretné. Az Assad rezsim harca eddig legalább 240000 életet követelt, és többmilliók távozását idézte elő.
(BBC, Reuters)