Ez az amerikai sajtószabadság? A Russia Today mûsorait vizsgálná egy szenátor
2017.03.15. 08:58
A Russia Today (RT) nevű, angol nyelvű, orosz tulajdonú tévécsatorna vizsgálatát szeretné elérni a Demokrata Párt egyik szenátora, mert szerinte a televíziós csatorna Oroszország érdekeit szolgálva támogatta Donald Trump elnökké választását. Azt nem lehet tudni egyelőre, hogy milyen következménye lehet a vizsgálatnak.
Az északkeleti New Hampshire állam demokrata párti szenátora, Jeanne Shaheen törvénytervezetet nyújtott be, amelyben azt javasolja, hogy bővítsék ki az igazságügyi minisztérium jogkörét, és így tegyék lehetővé, hogy a tárca vizsgálatot indíthasson az orosz tévécsatorna ellen.
A vizsgálat célja Shaheen szenátor szándéka szerint az lenne, hogy kiderítsék, milyen szerepet játszott a 2016-os elnökválasztási kampányban a Russia Today. A törvényjavaslat beterjesztése után Shaheen újságíróknak azt nyilatkozta: az Országos Hírszerzés Igazgatósága (DNI) jelentése sarkallta őt a törvényjavaslat kidolgozására.
A DNI a 2016-os elnökválasztásról és Oroszország befolyásolási kísérleteiről készített jelentésében ugyanis kitért az RT műsorpolitikájára is, amelyről megállapította, hogy orosz érdekeket szolgált.
Jó okunk van azt hinni, hogy a csatorna az orosz kormánnyal egyeztetve terjeszt hamis híreket és ássa alá demokráciánkat. Az amerikai közvéleménynek joga van tudni, hogy ez így van-e"
– áll Shaheen közleményében.
A Russia Today televízió RT America néven sugároz műsort az Egyesült Államokban. Korábban is gyakran megvádolták azzal, hogy orosz propagandacélokat szolgálva nem pontosak az információi, de különösen nagy figyelmet, csak a 2016-os elnökválasztási kampányban kapott. Egyes vélemények szerint műsorai részrehajlóak voltak, s a republikánus elnökjelöltet, Donald Trumpot támogatták.
A demokrata párt és a liberális globális elit érveivel szemben azonban sok amerikai örül az RT amerikai jelenlétének, mert számos olyan hírt közöl ez a csatorna, amelyeket a többségi liberális média mélyen elhallgat.
A demokrata szenátor kezdeményezése nem utolsó sorban felvet még egy fontos kérdést. A világ számos országában működnek más országok vállalkozásai által tulajdonolt médiumok.
Akkor Shaheen szenátor szép új világában például a Magyarországon működő luxemburgi tulajdonú RTL automatikusan egy másik állam által irányított nemzetbiztonságot támadó eszköznek minősülne, ami egy idegen állam ellenséges befolyásszerzését szolgálná.