Európa többé már nem tekinthetõ értékközösségnek
2017.05.06. 13:58
A YouGov felmérése február és március között készült, 6000 fő bevonásával, akik 16 és 26 éves kor közöttiek. A kutatók a francia, brit, német, görög, olasz, lengyel és spanyol fiatalok véleményére voltak kíváncsiak.
Összesen 52 százalékuk gondolta úgy, hogy a demokrácia a legmegfelelőbb kormányforma. Ez az arány kissé magasabb volt Németországban (62 százalék) és Görögországban (66 százalék). A franciák, a lengyelek és az olaszok szkeptikusabbak voltak a demokráciával kapcsolatban (42, 45 és 42 százalék).
Az összes megkérdezett 76 százaléka látta úgy, hogy az EU inkább gazdasági együttműködés. A megkérdezett fiatalok 7 százaléka gondolta úgy, hogy az EU egy olyan értékközösség, amelynek "alapja a vallás és a keresztény kultúrkör".
Európa, mint értékközösség egy régóta elfogadott nézet. Azonban az európai fiatalokra vonatkozó tanulmány megmutatja, hogy ez nem ilyen egyértelmű, ezt már nem lehet tényként kezelni"
– mondta Thomas Ellerbeck, a német TUI Alapítvány elnöke, a kutatás megrendelője.
A megkérdezettek ötöde szerint (21 százalék) országuknak el kellene hagyni az EU-t. Ez az adat Görögországban volt a legmagasabb (31 százalék), és Németországban, valamint Spanyolországban volt a legalacsonyabb (12 százalék).
A német fiatalok csupán 22 százaléka volt azon a véleményen, hogy az EU-nak vissza kellene delegálnia bizonyos hatásköröket Brüsszelből a tagállamokba. Ez az érték alatta marad az átlagnak (38 százalék).
A nagyobb nemzeti szuverenitást támogatók aránya Görögországban volt a legmagasabb (60 százalék), valamint Nagy-Britanniában is magasnak volt mondható (44 százalék).
A fiatalok és a fiatal felnőttek kritikus európaiak. Kritikusak, mivel megkérdőjeleznek bizonyos szakpolitikákat, valamint néhány intézményesített megállapodást"
– summázta az egyik tanulságot Markus Spittler, a WZB Berlin Tudományos Kutatási Központjának szakértője.