Európa élvonalába tartozik Magyarország az átláthatóság tekintetében
2021.02.10. 12:00
Szép kis fake newst kanyarított a minap a Reuters hírügynökség Magyarországról.
Azt állították, hogy az Európai Bizottság a közbeszerzési törvény módosítását, illetve a közbeszerzési verseny átláthatóbbá tételét kérte a magyar kormánytól.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter álhírnek nevezte az értesülést.
A kormány semmilyen, sem hivatalos, sem informális megkeresést nem kapott a brüsszeli testülettől a közbeszerzések ügyében”
– jelentette ki Gulyás Gergely kedden az MTI-nek.
Kiemelte továbbá, hogy a brüsszeli testület saját adatai alapján Magyarországon a közbeszerzési gyakorlat a döntési szempontokat illetően kifejezetten jó, a közbeszerzési eljárások átláthatósága kiemelkedő.
Nézzük a számokat!
A Közbeszerzési Hatóság gyorsjelentése szerint Magyarország kiemelkedően teljesít az átláthatóság tekintetében.
Az adatok szerint hazánk 98 százalékban szolgáltat adatokat.
Az ábrán látszik: a 0 százalék jelentése az, hogy az ajánlatkérők elégtelen információt adnak, a 100 százalék jelentése, hogy az ajánlatkérők minden információt megadnak, azaz
Olyan országokat előzünk meg, mint Svédország, Lengyelország, Németország, Franciaország vagy Ausztria.
Magyarország továbbá az uniós szinten meghirdetett közbeszerzések GDP-hez viszonyított arányában is az első helyen áll.
Az ábrán szereplő magasabb arányszámok kedvezőbbnek számítanak, ugyanis ez azt jelenti, hogy minél nagyobb értékarányt alkotnak a közbeszerzések a GDP-hez képest,
Ebben a tekintetben minden európai ország csak hátulról néz minket.
Bánki Erik az ATV Csatt című műsorában elmondta, hogy az Európai Bizottság egy 12 pontos szempontrendszer alapján vizsgálja a pénzek elköltését. Ha ennek eredményét összességében nézzük, akkor Magyarország a középmezőnyben foglal helyet, míg Spanyolország, Portugália, Olaszország, Románia vagy éppen Ausztria nálunk rosszabb helyen áll.
A gazdasági bizottság fideszes elnöke szerint ez azt jelenti, hogy ezekben az országokban sokkal több probléma van az eljárásokkal.
Bánki reagált a Reuter azon megjegyzésére is, miszerint az uniós csalás elleni szervezet, az OLAF tavalyi jelentése szerint 2015–2019 között Magyarországon az uniós források csaknem 4 százalékát szabálytalanul költötték el.
Elmondása szerint épp arra „faragunk rá”, hogy az átláthatóság tekintetében az élmezőnybe tartozunk. Mint kifejtette, a Magyarországgal szemben kimutatott 4 százalékos problémahányados abból ered, hogy hazánk közel száz százalékban tölti fel a közbeszerzési eljárásokat az Európai Bizottság honlapjára, míg egy csomó ország ebben jóval elmarad tőlünk. Ők például a kis értékű eljárásokat fel sem töltik.