Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

EU-tagjelölt lett Bosznia-Hercegovina

888.hu

2016.09.21. 09:58

Az EU tagállamai elfogadták Bosznia-Hercegovina tagsági kérelmét. Bosznia csatlakozásáig még sok idõ telhet el, mivel az ország közigazgatását EU-kompatibilissé kell alakítani.
SZARAJEVÓ, 9:58

Az EU tagállamai elfogadták Bosznia-Hercegovina tagsági kérelmét. Bosznia csatlakozásáig még sok idő telhet el, mivel az ország közigazgatását EU-kompatibilissé kell alakítani.

Az EU 28 tagja kedden elfogadta Bosznia-Hercegovina tagjelölti státusz iránti kérelmét, valamint utasították a Bizottságot, hogy készítsen egy értékelést arról, hogy az ország mennyire van felkészülve a csatlakozásra. Ez a folyamat akár egy évig is eltarthat.

Bosznia februárban adta be a jelentkezési kérelmét. A szlovák soros uniós elnökségtől sok biztatást kaptak a bosnyákok. Szlovákia egyébként elkötelezett az EU további bővítése mellett.

A Bizottság hamarosan elküld egy kérdőívet Szarajevóban, amelynek kiértékelése során arra keresik majd a választ, hogy mennyire alkalmas az EU tagságra Bosznia. A kérdőívben minden lehetséges témát érintenek a gazdaságtól a jogállamiság helyzetéig.

A bosnyákok felvételi eljárása meglehetősen bonyolult lehet az 1990-es években kitört háború öröksége miatt. A daytoni békeszerződés, amely véget vetett a konfliktusnak, két autonóm zónára osztja az országot: az egyiket a bosnyákok és a horvátok tartják ellenőrzésük alatt, a másikat a szerbek. Mindhárom etnikai csoport államfőt állíthat egy tripartit-rendszerben.

Az állam három elnökét négy évre választják, az egyes nemzetiségek egyet-egyet, akik minden 8 hónapban cserélik az elnöki széket. Az elnök feladata továbbá a kormány, a külügyminiszter és a külkereskedelmi miniszter kijelölése a parlament alsóházából.

Az ország alkotmányát a daytoni egyezmény alapján a nemzetközi közösség hozta létre és a rendszer meglehetősen igazságos, mindegyik kisebbségnek sok jogosultságot biztosít, azonban egyben túlszabályozott és túlbonyolított is. Így pedig nehéz lesz bármiféle reformot is átnyomni a kétkamarás törvényhozáson és a végrehajtó szerveken.

Az elmúlt 14 hónapban a bosnyák parlament azzal küzdött, hogy olyan törvénytervezeteket fogadtasson el, amelyek fenntartják a gazdasági növekedést. Az EU tagállamai szerint Boszniának még sokat kell tennie a szociális és a gazdasági szektorban, valamint további reformokra van szükség a jogállamiság és a közigazgatás területén.

Denis Zvizdic miniszterelnök szerint a tagjelölti státusz elnyerése

történelmi pillanat az ország számára és ez jelentheti az európai utat és az európai jövőt Bosznia-Hercegovinának."

(DW)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére