Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Errõl szólt Putyin és Merkel találkozója

Forisek Ádám

2018.05.18. 21:00

A német kancellárt Szocsiban fogadta pénteken az orosz elnök, ahol többek között az Északi Áramlat 2 földgázvezeték ügyérõl esett szó.

Merkel egy olyan időszakban látogatott Szocsiba, amit a Berlin és Moszkva közötti feszült viszony jellemez. Németország ugyanis legfőbb szószólója volt az Oroszország elleni szankcióknak a 2014-es ukrán események után.

A tárgyalási utáni sajtótájékoztatón azonban Angela Merkel védelmébe vette az Északi Áramlat 2 nevű földgázvezeték projektjét. Az orosz elnökkel egyetértett abban, hogy a földgázvezeték kizárólag kereskedelmi projekt. Merkel hangsúlyozta: stratégiai jelentősége van annak, hogy Ukrajna az Északi Áramlat 2 után is megőrizze tranzitország szerepét, amit Németország támogatni fog.

Itt érdemes szólni picit a találkozónak apropót adó előzményről. A napokban ugyanis Washington szankciókat lengetett be, amelyek az Északi Áramlat 2 projektjét érintenék. Berlin azonban azzal kontrázott, hogy hiába keres az USA piacot a földgázának, ha egyszer drágább, mint amit Oroszországból kapnak.
 
Putyin rámutatott, hogy az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) 25-30 százalékkal kerülne többe Európának, mint a csővezetéken érkező orosz energiahordozó. Az Északi Áramlat 2 megépülése ellen kifejtett amerikai nyomásgyakorlással kapcsolatban kijelentette, hogy Donald Trump amerikai elnök azzal az Egyesült Államok érdekeit képviseli, ugyanakkor, mint állította, az új csővezeték nemcsak Németországnak, hanem más európai országoknak is az érdeke, a csökkenő brit és norvég kitermelés miatt. 
 

Vlagyimir Putyin orosz elnök Merkellel egyetértésben azt mondta: Németország az egyik legfontosabb kereskedelmi partnere Oroszországnak. Több százezer munkahely függ a két fél együttműködésétől, ennek tudatában érthető az, hogy az Európai Unió is a sajt piaci érdekeltségének elsőbbséget adó lépéseket tervez. Leszögezte: Oroszország is ilyen törvényekben gondolkodik.

A bevándorlás témája is előkerült

Újságírói kérdésre felmerült, hogy Németország több mint 700 000 szíriai bevándorlót fogadott be, és a helyzet megoldásához szükség lehet az orosz fél segítségére is. Merkel szerint azonnal el kell indítani az alkotmányozási folyamatot, és biztosítani kell a térségben a politikai fejlődést. Ha ugyanis ez nem történik meg, az nagyon rossz hír mindazon szírek számára, akik haza akarnának térni. Ehhez már az ENSZ segítségét is kérték. A német kancellár ugyanakkor aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök meggátolhatja a szíriaiak hazatelepítését.

Vlagyimir Putyin szerint először a térség gazdasági stabilitását kell elérni, amit azonban Szíria önerőből nem tud véghez vinni. Az Európai Unió segítsége kell ahhoz, hogy a szír gazdaság talpra álljon, és ha ez megtörtént, akkor már tettünk egy lépést a migrációs válság megoldása felé. Putyin azt hangsúlyozta, hogy a hazatelepülés folyamata a szíriai kormányerők által ellenőrzött területeken már megkezdődött.

Az orosz elnök továbbá örömét fejezte ki Szergej Szkripal kórházból való kiengedése miatt. Putyin kijelentette, hogy Szkripal meghalt volna, ha valóban katonai vegyi fegyvert vetettek volna be ellene. Szóvá tette, hogy a brit hatóságok nem hajlandóak együttműködni Oroszországgal az ügy kivizsgálásában.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére