Erdogan szobra miatt alakult ki csetepaté Németországban
2018.08.29. 13:00
Eltávolították Recep Tayyip Erdogan török elnök monumentális szobrát Wiesbaden egyik teréről, ahová egy már javában zajló művészeti fesztivál keretében helyezték ki az aranyszínű alkotást, amely heves reakciókat váltott ki a helyi lakosok körében.
A helyi hatóságok a Twitter mikroblogportálon közölték kedd este, hogy a város végül az installáció eltávolítása mellett döntött, mivel a továbbiakban "nem garantálható" annak biztonsága.
A hétfőn felállított, négy méter magas alkotás a néhai iraki diktátor, Szaddám Huszein 2003-ban ledöntött híres szobrát idéző pózban, jobb kezével előremutatva örökíti meg a török elnököt.
La ville de Wiesbaden (All.) fait retirer la statue d'Erdogan installée dans le cadre d'un festival d'art https://t.co/W7CBss990t pic.twitter.com/plcnkwNir3
— Fdesouche (@F_Desouche) 2018. augusztus 29.
Recep Tayyip Erdogan támogatói és kritikusai kedd este gyűltek össze a szobornál, ahol – a rendőrség szóvivőjének elmondása szerint – csupán szóbeli összecsapásokra került sor, erőszakos cselekmény nem történt. A Wiesbadener Kurier című helyi lap azonban a város egyik illetékesét idézve arról számolt be, hogy fizikai összecsapásra is sor került, és "éles tárgyak is előkerültek" a helyszínen.
A rendőrség egy videofelvételt is kiposztolt arról, ahogy egy tűzoltókocsi a szerda reggeli órákban eltávolította az addigra már szidalmakkal telefirkált szobrot.
Az alkotás felállítása sokkolta a helyi lakosok egy részét. "Rengeteg hívást kaptunk olyan itteni lakóktól, akik nem értették, hogy mi történik; az emberek számára nem egyértelmű, hogy a szobor a fesztivál részét képezi" – mondta korábban a város egyik illetékese.
Német lapok szerint a helyi hatóságok korábban engedélyezték a fesztivál szervezőinek egy "emberszerű szobor" felállítását, nem tudván, hogy az alkotás Erdogant fogja ábrázolni.
A wiesbadeni állami színház művészeti igazgatója, Uwe Eric Laufenberg védelmébe vette az installációt, amely szerinte a szólásszabadság megnyilvánulása.
Azért emeltük ezt a szobrot, hogy párbeszédet kezdeményezzünk Erdoganról"
– mondta az igazgató, hozzátéve, hogy a "művészetnek a valóságra kell reflektálnia". Laufenberg szerint noha ezt nem lehet könnyű megérteni, "egy demokráciában minden véleményt tolerálni kell".
A múlt hét csütörtökön kezdődött és vasárnapig tartó Wiesbadeni Biennálé témája a "Rossz hírek".