Erdogan javára döntött az Emberi Jogok Európai Bírósága
2017.11.30. 23:28
Elutasította az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) csütörtökön azt a keresetet, amelyet a legnagyobb török ellenzéki erő, a kemalista Köztársasági Néppárt (CHP) nyújtott be az elnöki rendszer bevezetéséről döntő törökországi népszavazás érvénytelenítését kérve.
A strasbourgi székhelyű törvényszék megállapította, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezményének szabad választásokhoz fűződő jogról szóló cikkelye "nem vonatkozik a referendumokra", és így az EJEB nem járhat el a CHP beadványának ügyében – írja az MTI.
Keresetében a párt egyebek mellett azt kifogásolta, hogy a török hatóságok nem vizsgálták ki megfelelően a voksolás során tapasztalt szabálytalanságokat, hogy a kampányban állami forrásokból népszerűsítették az alkotmánymódosítást, illetve hogy megsértették a véleménynyilvánítási és egyesülési szabadságot, és hogy a referendum nyomán megszűnt a hatalmi ágak szétválasztása.
Az április 16-i vitatott népszavazáson a voksolók csekély többsége támogatta az elnöki rendszer bevezetését Törökországban, ami lehetővé tette Recep Tayyip Erdogan államfő jogköreinek jelentős kiterjesztését. Az ellenzéki erők választási csalásra hivatkozva megkérdőjelezték az érvényességét a szavazásnak, amely a külföldi megfigyelők szerint sem felelt meg a nemzetközi normáknak.
A CHP először a török Legfőbb Választási Tanácshoz, majd a legfelsőbb közigazgatási bírósághoz fordult, de mindkét testület visszautasította a párt panaszait.
Az EJEB-hez az Emberi Jogok Európai Egyezményének megsértésére hivatkozva lehet fordulni, ha a panaszos már minden hazai jogorvoslati lehetőséget igénybe vett, s nem járt eredménnyel. A testület határozatai kötelezőek az Európa Tanács 47 tagországa számára.