Erdogan feljelentette az õt kigúnyoló német humoristát
2016.04.11. 13:09
Törökország megkérte Németországot, hogy vonjon büntetőjogi eljárás alá egy humoristát, amiért az megsértette a török elnököt. A német ügyészek már vizsgálódnak.
Vasárnap a török nagykövet besétált a berlini Külügyminisztérium épületébe és ott hagyott egy diplomáciai feljegyzést német kollégájának, amelyben arra kérte, hogy vizsgálják ki Jan Böhmermann esetét, aki felolvasott egy szatirikus verset Recep Tayyip Erdoganról.
Böhmermann, aki egy ismert német humorista, saját magazinműsorral rendelkezik a német ZDF csatornán. A műsor a szólásszabadság témáját járta körül a március 31-iki adásban.
A török nagykövet azt a jelenetet kifogásolta, amelyben Böhmermann a török zászló és Erdogan portréja előtt foglal helyet és meggyanúsítja versében az elnököt, hogy kecskékkel és birkákkal hál. Emellett a humorista kijelentette, hogy Erdogan imádja elnyomni a kisebbségeket, megrugdosni a kurdokat és keresztényeket verni, miközben épp gyermekpornót néz.
A humorista azután olvasta fel versét, miután a törökök behívatták az ankarai német nagykövetet, mert egy másik tévécsatornán, az NDR-en megjelent egy ennél sokkal enyhébb hangvételű szatirikus vers a török államfőről. A két perces "Erdowie, Erdowo, Erdogan" című műben az elnök túlzásba forduló költekezését, valamint a polgári szabadságjogok semmibevételét figurázzák ki.
Amíg a német kormány nyilatkozatban védte meg a szólásszabadságot az ügyben, addig Angela Merkel kritizálta Böhmermann versét, amely "szándékosan támadó hangvételű" és megbeszélte a botrány részleteit Ahmed Davotoglu, török miniszterelnökkel. A klipet folyamatosan próbálja eltüntetni a ZDF az internetről, így a YouTube-ról is, azonban egyenlőre még elérhető.
A német ügyészek elkezdtek vizsgálódni az ügyben. A humorista azt a törvényt sérthette meg, amely tiltja külföldi intézmények és képviselőik sértegetését.
Az ügy felháborodást keltett Németországban. Erdogan 2014 óta 1800 alkalommal indított eljárást Törökországban saját állampolgárai, újságírók és politikusok ellen, amiért azok állítólag megsértették személyét. Az egyik legnevezetesebb eset, amikor egy orvost kirúgtak az állásából, amiért egy olyan mémet posztolt ki a közösségi médiában, amely Erdogant a Gyűrűk Ura című film Gollamaként ábrázolta.
A rágalmazási perek részét képezik a demokrácia lebontásának Törökországban, ahol a közelmúltban katonai eszközökkel támadták a kisebbségeket, a kormányerők elfoglaltak egy ellenzéki újságot és rengeteg aktivistát, politikust, értelmiségit és civilt börtönöztek be, mert fel merte emelni a hangját a Erdogan politikája ellen. A török elnököt jól ismerők szerint ő személyesen áll a német humoristával szembeni eljárás megindítása mögött.
A ZDF csatorna tulajdonosa, a médiaóriás Axel Springer vezérigazgatója, Mathias Doepner kiállt a humorista mellett, és méltatta a szatírát, amely "megfizethetetlen" és "igazi művészet".
1999-ben Erdogan Isztambul polgármestere volt, amikor lecsukták 4 hónapra, mert felolvasta nyilvánosan egy török nacionalista gondolkodó, Ziya Gokalp hazafias versét.