ENSZ: törvényellenes a Merkel által szorgalmazott paktum
2016.03.07. 10:35
Az ENSZ menekültügyi főbizottsága szerint törvénybe ütközik a német kancellár által szorgalmazott megállapodás Törökországgal.
A németek menekültválság során mutatott hozzáállását eddig dicsérő emberi jogi szervezetek és az ENSZ is szájára vette Németország vezetőit a hétfőn Brüsszelen átnyomni kívánt tervük miatt. A civilek és az ENSZ szerint a hétfőn várhatóan végső körvonalait is elnyerő megállapodás Törökország és az Európai Unió között ugyanis törvényellenes.
A jogvédők legnagyobb kifogása a megállapodással kapcsolatban, hogy bár Törökország aláírta a menedékkérőkre vonatkozó genfi egyezményt, ám annak alkalmazását nem tartja kötelező érvényűnek a nem európai polgárokra nézve. Ezért az ENSZ, a Human Rights Watch és az Amnesty International attól tart, hogy a németek – most, hogy egyértelművé vált, mégsem kérnek azokból, akiket korábban behívtak Európába – egyszerűen visszatoloncolják a nekik nem kellő menedékkérőket oda, ahol senki nem foglalkozik a jogaikkal és igényeikkel. Törökországba, ahol nincsenek a választók szeme előtt.
A civilek szerint jogellenes az a terv is, hogy a görög partok mentén kimentett migránsokat Törökországba szállítják vissza, hiszen a nemzetközi szabályok szerint az ország partiőrsége által kimentetteket az ország területén kell ellátni – ezt egyérteműen kimondja az uniós szabály. A Human Rights Watch ezért az európai bíróságon akarja megtámadni a megállapodást, mondván: az unió törvényellenes kérést intéz Törökországhoz, amikor arra szólítja fel, hogy korlátozza a menedékkérők alapvető jogait. A megállapodás jogszerűségét garantálhatná a civilek szerint, ha Ankara átalakítaná a menekültrendszerét, és ahelyett, hogy táborokba zárja a menedékkérőket, az európai országokban megszokottakhoz hasonló jogokkal ruházza fel őket.
Németország és nyugat-európai szövetségesei ezúttal várhatóan magasról tesznek majd a jogvédők és az ENSZ kifogásaira, hiszen legújabb számításaik szerint az EU belső határainak lezárása évente 5-18 milliárd eurójukba kerülne. Márpedig ha a balkáni útvonalat nem sikerül lezárni, akkor egyedül Törökország közreműködésével tudják elejét venni a további emberáradatnak és elejét venni a nyitott belső hosszú távú lezárásának. A menekülthullámnak ráadásul a bevándorlással kapcsolatos közhangulat egyre vészesebb romlása miatt is véget kell vetnie a német kormánynak, ha a soron következő tartományi választásokon nyerni akar.