ENSZ: 68 millió migráns indult útnak tavaly
2018.06.19. 12:30
Tavaly két másodpercenként egy ember kényszerült arra, hogy elhagyja az otthonát – derült ki az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának kedden nyilvánosságra hozott jelentéséből.
Tavaly világszinten 68,5 millió migráns hagyta el az otthonát. Ez hárommillió fővel több, mint 2016-ban volt, amikor is 65,6 millió fő indult útnak. A növekedés főleg a Mianmarban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban és a Szíriában zajló konfliktusoknak köszönhető.
A migránsok kétharmada, pontosabban 68 százaléka 5 országból származik: Szíriából, Afganisztánból, Dél-Szudánból, Mianmarból és Szomáliából. A top 10 kibocsátó országok között még helyet foglal Szudán, a Kongói Demokratikus Köztársaság, a Közép-afrikai Köztársaság, Eritrea és Burundi.
Ha megoldást találhatnánk ebben a 10 országban a konfliktusra, vagy legalább közülük néhányra, csökkenhetne a migránsok száma ahelyett, hogy minden évben tovább növekszik"
– közölte Filippo Grandi menekültügyi főbiztos.
Világszinten jelenleg 3,1 millió ember vár arra, hogy elbírálják a menekültkérelmét.
Tavaly először fordult elő, hogy a legtöbb benyújtott menedékkérelem nem a szíriaiaktól jött, hanem az afgánoktól.
Világszinten 1,7 millió új menekültkérelmet nyújtottak be, a legtöbben az Egyesült Államokba mennének, ahova főleg a Közép-Amerikából átszökött migránsok nyújtották be menekültkérelmüket. Az Egyesült Államokat Németország követi, a dobogó harmadik fokára pedig Olaszország állhatott fel. Talán ezek után nem meglepő adat, hogy Németországban 45 százalékkal nőtt a migránstársadalom aránya.
A legtöbb migráns azonban még így is Törökországban él, ahol 3,5 millióra becsülik az arányukat. Ezért is fontos az EU és Törökország közötti menekültügyi megállapodás.