Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ennyi volt: az olaszok is beálltak a kvótaõrültek sorába

Horváth József György

2018.06.24. 18:36

Új, radikálisabb kvótarendszer bevezetését szorgalmazta Brüsszelben az olasz kormányfõ. Az olasz kormánypártok tehát mások kárára szeretnének megszabadulni a migránsoktól, és így szeretnék betartani kampányígéretüket, miszerint pár hónap alatt félmillió migránst helyeznének a határaikon kívülre.

A találkozó előtt olasz újságíróknak nyilatkozva Giuseppe Conte bejelentette, hogy a római kormány "teljesen új" javaslatcsomagot dolgozott ki a migrációhoz fűződő problémák megoldására. Olaszország kihívás előtt áll és radikális váltást sürget – jelentette ki Giuseppe Conte.

Az olasz javaslat az angol "European multilevel strategy for migration" nevet kapta: az első információk szerint hat részből áll és tíz célkitűzést fogalmaz meg.

Az olasz javaslat célja a migráció "hatékony és fenntartható szabályozása és kezelése" a dublini rendszer "túllépésével" a jelenlegi migrációs válsághelyzetben: "strukturális megoldást kívánunk adni, az olasz közvélemény ezt sürgeti" – mondta Giuseppe Conte.

Olaszország azt szeretné, ha minden EU-tagállam kivenné a részét a gazdasági bevándorlók befogadásából,  ellenkező esetben csökkentenék uniós forrásait"

– derült ki a vasárnapi brüsszeli minicsúcsra előkészített olasz javaslat szövegéből, amelynek részleteit a Reuters brit hírügynökség ismertette.

Minden államnak kvótákat kell meghatároznia gazdasági bevándorlók számára"

– írja a dokumentum. "Ez egy olyan alapelv, amelyet tiszteletben kell tartani, ugyanakkor megfelelő intézkedéseket kell biztosítani a finanszírozáshoz tekintettel azokra az államokra, amelyek nem fogadnak menekülteket" – teszi hozzá az irat.

Az olasz javaslat világossá teszi, hogy Róma az úgynevezett dublini menekültügyi szabályozás megváltoztatását akarja. A Európai Unió területére érkező menedékkérőkre és migránsokra vonatkozó uniós szabályanyag mostani formájában a menekültügyi eljárás lefolytatását annak az országnak írja elő, ahol a menedékkérő belépését regisztrálták.

A dokumentum hangsúlyozza: "Aki Olaszországba érkezett, az Európában szállt partra". Az olasz javaslat kitér arra is, hogy az EU-nak együttes felelősséget kell vállalnia a Földközi-tengeren megmentett illegális migránsokért. "A mentési kötelezettség nem válhat a menedékkérelmek elbírálásának kötelezettségévé mindenki számára". Az irat szerint migránsközpontokat kellene létrehozni más uniós tagországokban is, mert ezek létrehozása nem korlátozható egyedül Olaszországra és Spanyolországra.

A dokumentum kiemeli: a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet léte forog kockán.

Korábbi információk szerint Róma hajlandó lenne engedni a "másodlagos mozgások" kérdésében, vagyis nem zárkózik el teljesen attól, hogy visszafogadja azokat a migránsokat, akik Olaszországban léptek az EU területére, majd innen más tagállamba mentek tovább, ahol nem részesültek menedékjogban. Ezért cserébe viszont az olasz kormány a dublini rendszer módosítását szorgalmazza azzal a javaslattal, hogy az Olaszországba érkező migránsokat azonnal osszák szét a tagállamok között, hogy a menekültek és a gazdasági bevándorlók azonosítása és utóbbiak esetleges kiutasítása ne egyedül Olaszországot terhelje.

Az olasz kormány elveti a francia javaslatot, hogy Olaszországban zárt migránsközpontokat állítsanak fel. Róma szerint ezeket az afrikai indulási vagy tranzitországokban kell kialakítani.

Olaszország a nyugati országok közül úttörőnek számít abban, hogy radikálisan korlátozta az ország felé tartó migrációs hullámot. Elismerendő az olasz kormány azon erőfeszítése, hogy minimalizálják az Európába érkező migránsok számát. Azonban a már Európában tartózkodó migránsok esetében az olasz álláspont ütközik a V4-ek politikájával. Mert míg az olasz kormány európai kvóták segítségével szeretné végrehajtani kampányígéretét, miszerint félmillió migránstól szabadulnának meg pár hónap alatt, addig vannak, akik úgy gondolják, hogy a legtöbb migránst vissza kell szállítani származási országába. Mindenesetre megdöbbentő, hogy az olasz miniszterelnök három éve ismételgetett ötleteket próbál meg újító, radikális migrációs stratégiaként eladni.

Ezzel egy időben Matteo Salvini olasz belügyminiszter Twitter-fiókján válaszolt az Olaszországot ért újabb kritikákra. Ada Colau spanyolországi Barcelona polgármestere szerint jelenleg mintegy ezer migráns igyekszik átkelni a tengeren Afrikából az olaszországi partok felé és a kikötőit lezáró Olaszország szenvedésre ítéli ezeket az embereket. A Mission Lifeline német civil szervezet máltai vizeken tartózkodó mentőhajójának kapitánya felszólította Salvinit, hogy menjen fel a hajóra és személyesen mérje fel, kiket mentettek meg. 

Az olasz belügyminiszter úgy válaszolt, ha további ezren tartanak gumicsónakokkal az olaszországi partok felé, lépjen közbe a líbiai parti őrség anélkül, hogy az NGO-k "beavatkoznának és zavart keltenének".

Ezek a Soros és társai által finanszírozott urak vegyék tudomásul, hogy az olasz kikötők le vannak zárva"

– jelentette ki Matteo Salvini.

A Proactiva Open Arms spanyol civil szervezet válasza szerint Líbia nem számít biztonságos kikötőnek. Olaszország tömeges "visszatoloncolást" indított el a Földközi-tengeren – írta Oscar Camps a szervezet alapítója a Twitter-bejegyzésében hangsúlyozva, hogy Itália a nemzetközi jogot sérti magatartásával. 

Málta kormánya embertelennek nevezte az olasz infrastrukturális miniszter Danilo Toninellit, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) politikusát, aki hatáskörénél fogva engedélyezte az olasz kikötők lezárását. Roberto Calderoli a római kormánypárt Liga politikusa szerint Málta jobb, "ha befogja a száját", miután tavaly összesen 23 migránst fogadott be. 

A szicíliai Pozzallo kikötője előtt az Alexander Maersk dán teherhajó várakozik péntek óta 110 migránssal a fedélzetén, miután az olasz hatóságok ennek is megtagadták a kikötést.  

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére