Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Elszabadult a pokol Törökországban

888.hu

2016.02.18. 13:38

Újabb robbantás Törökországban, hat katona meghalt. A török válasz sem váratott magára.

Nem előzmény nélküli a szerdai ankarai robbantás. Az Anatóliai-félszigeten számos, közelmúltbeli történés katalizálta azt a vérgőzös erőszakspirált, amely most már a nemzetközi nyilvánosság számára is láthatóvá vált. Az elmúlt időszakban a szíriai polgárháború, a konfliktus nyomán megindult emberáradat – melyet kihasználva terroristák lépték át a török határt – és a cizrei kurdok ellen indult offenzíva azok a közvetlen előzmények, melyek az ankarai merénylethez vezettek. A helyzet eszkalálódott, és úgy tűnik, hogy a háború vákuuma mind több életet fog magával ragadni.

Cizre ellen több mint egy hónapja indult az az elsöprő török offenzíva, amely az egykor virágzó kurd várost poszt-apokaliptikus romhalmazzá változtatta.

A konfliktus a törökök és kurdok között a 70-es évek végétől kezdett egyre intenzívebbé válni. A Kurd Munkapárt (PKK) radikalizálódásával, majd betiltásával, valamint végül Erdogan hatalomra kerülésével ugrásszerűen elkezdett nőni a politikai és etnikai konfliktus áldozatainak száma. A küzdelem hosszú távú tétje egy egységes Kurd állam megszületése. A kurd közösség több közel-keleti állam területénél és a világon a legnagyobb olyan kisebbségnek számít, amely nem rendelkezik önálló állammal. Ankara nem nézi jó szemmel a kurd milíciák – például a Népvédelmi Egységek (YPG) – szíriai és iraki sikereit.

A szerdai bombatámadás, melyet kurd szélsőségesek követtek el, ennek a végeláthatatlan harcnak egy újabb fejezetét nyitja meg. A legfrissebb hírek szerint a 28 halálos áldozatból 27 katona volt, további 61 ember pedig megsebesült.

Nem volt terrortámadás az ankarai merénylet – Földi László titkosszolgálati szakértő ezt azzal indokolja, hogy a konfliktus már háborúnak számít. Elmondta, hogy terrortámadásnak a békeidőben elkövetett, alapvetően polgári célpontok elleni támadásokat nevezik, amelyeknek fő célja a társadalom megfélemlítése. A szerdai ankarai merénylet azonban hadműveletnek tekintendő, hiszen katonai célpont ellen irányult, az áldozatok is főként katonák.

Az öngyilkos merénylő a szíriai származású Salih Necar volt, aki mind a PKK-val, mind az YPG-vel kapcsolatban állt. A török hadsereg ma bejelentette, hogy fokozza tüzérségi támadásait az YPG szíriai és törökországi állásai ellen. Emellett szerdán a légierő csapást mért az Irakban található kurd milíciák táboraira is.

A válasz nem sokáig váratott magára, csütörtökön ugyanis újabb bomba robbant. Egy távirányítású pokolgépet hoztak működésbe egy török katonai jármű mellett. A detonációban hat török katona meghalt. A Diyarbakir tartományi székhelyet Lice várossal összekötő főúton történt a támadás.

A fokozódó erőszak közepette ma elmarad egy migrációs csúcs Törökországban. Davutoglu eredetileg az uniós állam-, illetve kormányfőket tömörítő Európai Tanács csütörtökön kezdődő csúcstalálkozója előtt tárgyalt volna egyebek között Angela Merkel német és Werner Faymann osztrák kancellárral, valamint Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnökkel. Az egyeztetés legfőbb témája a Törökországban tartózkodó szíriai menekültek önkéntes befogadása lett volna.

A következő hetekben hasonló merényletekre lehet számítani a kurdok és az Iszlám Állam szélsőségesei részéről, a török hadsereg pedig minden bizonnyal fokozni fogja támadásait. A háború kutyái végképp elszabadultak.

(MTI, Reuters)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére