Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Elõre hozott választások jöhetnek Ukrajnában

Sümeghi Lóránt

2016.11.11. 22:58

Új pártot alapít és elõre hozott választásokat akar kikényszeríteni Ukrajnában Miheil Szaakasvili, errõl pénteken beszélt a volt grúz elnök, aki a héten mondott le az Odessza megyei állami közigazgatási hivatal vezetésérõl.
KIJEV, 22:58

Új pártot alapít és előre hozott választásokat akar kikényszeríteni Ukrajnában Miheil Szaakasvili, erről pénteken beszélt a volt grúz elnök, aki a héten mondott le az Odessza megyei állami közigazgatási hivatal vezetéséről. 

Szaakasvilit Petro Porosenko ukrán elnök másfél éve nevezte ki a korrupció melegágyának számító fekete-tengeri megye kormányzói tisztségére. Hétfői lemondó nyilatkozatában Szaakasvili közölte, hogy becsapva érzi magát és belefáradt, egyben az odesszai bűnszervezeteket támogatásával vádolta meg Porosenkót. Az MTI tudósítása szerint lemondását azóta jóváhagyta a kijevi kormány, és az elnök is ellenjegyezte.

Pénteki kijevi sajtótájékoztatóján a volt grúz államfő bejelentette, hogy az a célja, hogy mielőbb új parlamenti választásokat írjanak ki Ukrajnában. Hozzátette, hogy politikai mozgalmat hoz létre, amely összefog az ellenzékkel, hogy elmozdítsa helyéből a jelenlegi vezetést, élén Porosenkóval:

megvolt az esélye, hogy nagyszerű reformokhoz használjon engem ebben az országban, de kiderült, hogy ezek a reformok és az ő jóléte egymásnak ellentmondanak.

Közölte: új pártja nem fog kapcsolatot tartani a nagyvállalkozókkal, és nem lehetnek tagjai olyan politikusok vagy tisztségviselők, akik régóta jelen vannak a közéletben. A sajtótájékoztatón Szaakasvili lejátszott egy régi videofelvételt is, amely a Donald Trump azóta megválasztott amerikai elnökkel tartott találkozójáról készült. Az ingatlanmágnás ezen példaértékű reformerként dicsérte a volt grúz államfőt.

A következő parlamenti választás amúgy csupán 2019-ben lenne esedékes Ukrajnában.

Mint ismert, Grúzia elnökeként Szaakasvili 2004 és 2013 között jelentősen csökkentette a korrupciót és a szervezett bűnözést a Szovjetunió 1991-es szétesése után polgárháború és gazdasági összeomlás sújtotta országban. A heves természetű és kompromisszumokra nem hajló Szaakasvili azonban megosztó egyéniség volt. Számos bírálat érte tekintélyelvű stílusa, de főként a Grúzia számára katasztrofálisan végződő 2008-as orosz-grúz háború miatt.

Azután távozott Grúziából, hogy pártja 2012-ben elvesztette a parlamenti választásokat. Egyike volt azon nyugatbarát külföldi politikusoknak és technokratáknak, akik Viktor Janukovics elnök bukása után magas tisztséget kaptak Ukrajnában. Felvette az ukrán állampolgárságot, majd Odessza megye kormányzójává történt kinevezése után a tbiliszi hatóságok megfosztották grúz állampolgárságától.
 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére