Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Elhalasztotta a görög parlament a szavazást a Macedóniával való megegyezésrõl

Bokor Gábor

2019.01.24. 18:40

Holnap délután döntenek majd.
ATHÉN, 18:40

Holnap délután döntenek majd.

A görög parlament szerdai ülésén kezdődött el a képviselők vitája a Macedóniával kötött megállapodásról. A vitát lezáró szavazáson arról döntenek, ratifikálják-e a Macedóniával annak új nevéről szóló megegyezést. Az athéni törvényhozás azért halasztotta péntek délutánra a szavazást, hogy az összes felszólalónak lehetősége legyen kifejteni véleményét a meglehetősen kiélezett vitában. 

A 300 tagból álló parlament több mint 200 képviselője akar felszólalni a vitában"

– ismertette Nikosz Vucisz házelnök, majd hozzátette, hogy a felszólaló képviselőknek csupán mintegy fele végzett csütörtök délutánig.

Habár szabály szerint legtöbbjüknek hat perc állna rendelkezésre a beszédre, ezt sokan nem tartották be a heves eszmecsere során. Elemzők szerint várhatóan szűk többséggel, de a képviselők meg fogják a Macedóniával kötött megállapodást, annak ellenére, hogy ezt a társadalom jelentős része és az ellenzék is ellenzi. 

Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök 27 éves vita végére tett pontot azzal, hogy tavaly megállapodott a macedón kabinettel arról, hogy a volt jugoszláv tagállamot nevezzék Észak-Macedóniának (Észak-Macedóniai Köztársaságnak). Szkopje már elfogadta az egyezményt.  Múlt héten a görög kormány megnyert egy bizalmi szavazást, a parlamentben nagyon szűk többséggel (300-ból 151 szavazattal) ugyan, de bizalmat kapott a voksoláson, amelynek kiindulópontja szintén a Macedóniával kapcsolatos névvita rendezése volt. 

A két ország között az okoz feszültséget, hogy Görögország északi térségét Makedóniának hívják. Egyes felmérések szerint a görögök mintegy hetven százaléka területi követelésektől tart, és ezért ellenzi, hogy az egykoron jugoszláv tagköztársaságot bármilyen formában Macedónia néven ismerjék el. Ha viszont a görög parlament ratifikálja a megállapodást, Athén is az új nevén fogja elismerni az országot. A névvita lezárása elengedhetetlen ahhoz, hogy Macedónia a NATO és az Európai Unió tagjává válhasson.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére