Éjféltõl tûzszünet lép életbe Ukrajnában
2016.09.14. 21:48
Éjféltől ismét tűzszünet lép életbe Kelet-Ukrajnában.
A hírt Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter jelentette Kijevben a francia külügyminiszterrel és az ukrán elnökkel tartott közös sajtótájékoztatón. A német diplomácia vezetője közölte: ígéretet kapott Moszkvától a tűzszünet életbelépésére és arra, hogy az legalább egy hétig fog tartani. Steinmeier szerint Petro Porosenko ukrán elnök is biztosította őt afelől, hogy az ukrán fél betartja a megállapodást. Ezután hozzátette:
ha a felek valóban tartják magukat az ígéretükhöz, és a tűzszünet egy hétnél is tovább tart, akkor ezután esély nyílik a csapatok szétválasztására egyes régiókban a frontvonal mentén. Reméljük, hogy jövő kedden a háromoldalú (Moszkva, Kijev és az EBESZ képviselőiből álló) összekötő csoport ülésén már erről születik egyezség."
Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter a tájékoztatón bejelentette, hogy csütörtökön német és francia kollégájával együtt Donyeck megyébe, a kijevi ellenőrzés alatt álló területen lévő Kramatorszkba látogatnak, és ott folytatják a további tárgyalásokat.
A kelet-ukrajnai konfliktus rendezésére életre hívott minszki összekötő csoport már szeptember 1-jétől fegyvernyugvást léptetett életbe az iskolakezdésre való tekintettel. A harcok azonban néhány nap elteltével újra fellángoltak, a hónap folyamán jelentések szerint négy ukrán katona és legalább három szakadár fegyveres vesztette életét. Kijev és a Moszkva által támogatott szakadárok egymást vádolták a tűzszünet megsértésével és nehézfegyverek bevetésével, miközben mindkét fél cáfolta, hogy tüzet nyitott volna. A szakadárok ezek után kedden bejelentést tettek, miszerint "egyoldalúan, a jó szándék jeleként" tűzszünetet hirdetnek.
Klimkin leszögezte ugyanakkor, hogy az orosz csapatoknak el kell hagyniuk Ukrajna területét. Kijelentette, hogy az ott élők nem érezhetik magukat biztonságban azon a területen, amelyet
Oroszország gyakorlatilag a gyarmatává tett, és tulajdonképpen megszállva tart."
Jean-Marc Ayrault, francia külügyminiszter kifejtette, hogy a tűzszünet tartóssá válása és a csapatok szétválasztása után Kijevnek hozzá kell látnia a minszki megállapodások politikai feltételeinek teljesítéséhez, azaz törvényjavaslatot kell kidolgoznia és elfogadnia a Donyec-medencében tartandó helyhatósági választásokról, illetve a szakadár területek különleges státusáról.
(MTI)