Egyre több a bizonyíték Clinton alapítványával szemben
2017.01.16. 11:28
Egyre több bizonyíték mutat rá, hogy a Clinton Alapítvány megalapításának hátterében nem a jótékonyság, hanem a kapzsiság és a hatalomvágy állt — írja az Observer.
Miután Hillary Clinton versenybe szállt az elnökségért, a férje által létrehozott alapítvány a támadások kereszttüzébe került elsősorban a pénzgyűjtés módja és az adományozók kiléte miatt. Clintonék állítólag kampánycélokra használták fel az adományokat, amelyeket ráadásul olyan országoktól kaptak, amelyek például terrorcsoportokat támogatnak. A kampány során Clinton támogatói tagadták a vádakat, és azt állították, hogy minden centet jótékony célra használtak fel.
Clinton választási vereségét követően azonban a támadások ismét felerősödtek. Külföldi kormányok elkezdték visszavonni éves támogatásukat, jelezve ezzel, hogy adományaikat a Clinton házaspár sokkal inkább a saját politikai céljaira, mintsem jótékonyságra használta fel. 2016 novemberében az ausztrál kormány megerősítette, hogy nem újította meg partnerségét a "botrány sújtotta" Clinton Alapítvánnyal, ezzel véget vetve 10 éves együttműködésüknek, amely során több mint 88 millió dollárt adományoztak az ausztrál adófizetők pénzéből Clintonéknak.
A norvég kormány szintén csökkentette éves adományának értékét, amely 2015-ben elérte a 20 millió dollárt. 2017 januárjában az is kiderült, hogy a Clinton Global Initiative bezárja New York-i irodáját, 22 embert elbocsátva állásából. (A Clinton Global Initiative-ot 2005-ben, meglehetősen homályos célok megvalósítása érdekében hozták létre a Clinton Alapítvány hálózatának részeként.)
A WikiLeaks időközben bebizonyította, hogy a Clinton Alapítványt ért támadások közül több is igaznak bizonyult. Így például, hogy az adományozók gyakorlatilag politikai befolyást vásároltak a pénzükért, illetve hogy az alapítvány vezetése korrupt.
A The Washington Post tavaly októberben részletesen beszámolt arról, hogyan növelte az alapítvány Bill Clinton jövedelmét. A WikiLeaks feljegyzések alapján mutatták be azt az agresszív stratégiát, amely a tanácsadói szerződések és a fizetett beszédek mögött állt, és amely segítségével több 10 millió dollárral növelték a Clinton család vagyonát — még akkor is, amikor Hillary volt a külügyminiszter. Bemutatták azt is, hogyan részesítette különleges bánásmódban a külügyi tárca Clinton minisztersége során az alapítvány adományozóit.
Az a tény, hogy Clinton választási veresége óta az alapítvány lejtmenetben van azt mutatja, hogy létrehozásakor a kapzsiság és a hatalomvágy — nem a jótékonyság — állt a háttérben.