Egyre nagyobb a kilátástalanság Németországban
2016.09.11. 21:28
Kiszelly Zoltán politológus szerint a németek attól tartanak, hogy nekik kell állniuk a menekültellátás költségeit, és nem látják, hogy ez a befektetés mikorra fog megtérülni.
Angela Merkel a berlini parlamentben tartott beszédében visszautasította a migránspolitikáját ért vádakat, hisz szerinte jelenleg sokkal jobb a helyzet, mint egy évvel ezelőtt. Akkor napi tízezer migráns érkezett Németországba, mostanra ez a szám valamivel visszább szorult.
Németországban jövő ősszel tartanak választásokat, azonban már egyáltalán nem olyan biztos Merkel győzelme, mint a korábbi években. Jól lehet látni a német választópolgárok hangulatát, akik a tartományi választásokon sorra pártolnak el Merkeltől.
Merkel az újraválasztásáért küzd, és azt szeretné elérni, hogy decemberre olyan helyzet alakuljon ki az országban és Európában, amely ezt elősegíti. A német közbeszédben most két fogalom van jelen hangsúlyosan: a félelem és a bizalom. Merkel vissza akarja szerezni a németek bizalmát. De azt nem akarja beismerni, hogy tavaly tévedett, amikor kinyitotta a határokat, és megszegte a dublini megállapodást"
– mondta Kiszelly Zoltán politológus.
A német politikusok korábban azt mondták, hogy a menekültek igyekeznek majd beilleszkedni, megtanulják a nyelvet és szakmát, majd munkába állnak, ezzel pedig segítenek csökkenteni az égető szakmunkáshiányt.
Ezzel szemben a migránsoknak jó, ha tíz százaléka dolgozik, s többségük minimálbéren. A legnagyobb német cégek 55-56 embert tudtak alkalmazni, ebből 50-et a jórészt állami tulajdonban lévő posta.
A németek pedig attól félnek, hogy nekik kell viselniük a menekültellátás költségeit, és nem látják, hogy ez a befektetés mikorra fog megtérülni".
– fogalmazott a politológus.
A német kancellár azt is mondta beszédében, hogy aki nem jogosult a Németországban tartózkodásra, azokat vissza kell toloncolni, a többi menekült beilleszkedését és a családegyesítést pedig segíteni kell.
A kitoloncolásokkal kapcsolatban Kiszelly elmondta, hogy az előző évben érkezett koszovói, albán menekülteket viszonylag könnyű visszaküldeni, ám a német politika azonban megint a saját csapdájába fog beleesni, ugyanis ha valaki önként megy haza, akkor később visszajöhet.