Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Egyre feszültebb a viszony a két Korea között

Tóth Hanna

2016.02.11. 16:18

Az észak-koreai fenyegetés egyre veszélyesebb.
Phenjan, 16: 18

Az észak-koreai  vezetés ígéretet tett arra nézve, hogy megszakítja a két legfontosabb kommunikációs forródrótot Szöullal.

A két ország közötti viszony ismét feszültté vált, miután Phenjan a közelmúltban rakétateszteket hajtott végre. Ezt megelőzően felfüggesztették Szöul működését a közös kézben tartott Kaesong Ipari Parkban. Ezt Észak-Korea "hadüzenetként" értékelte és katonai zónának nyilvánította a területet. Szöul úgy nyilatkozott, hogy a létesítmény felfüggesztésének célja, hogy olyan pénzcsapokat zárjon el, amelyekből Phenjan nukleáris és ballisztikusrakéta-fejlesztéseket finanszíroz.

Az ipari parkot 2004-ben nyitották meg azzal a céllal, hogy  megpróbálják bebizonyítani: együtt tudnak működni olyan emberek, akik két ellentétes gazdasági rendszerből érkeztek. Kaesong az egyik utolsó olyan terület, ahol volt együttműködés a két ország között és amely, kulcsfontosságú bevételi forrást jelenet Phenjan számára.

Észak-Korea felszólította a dél-koreai állampolgárokat, hogy azonnal hagyják el az ipari park területét.

Észak-Korea korábban 2013-ban már elvágta a közös forródrótot, de miután a két ország kétoldalú kapcsolatai valamelyest javultak újra felvették a kapcsolatot. A forródrótok közül az egyiket a legveszélyesebb katonai helyzetekre hozták létre, míg a másikat a Panmunjomi demilitarizált övezetben lévő ENSZ Parancsnoksággal való kommunikálásra.

Az ipari parkban, eddig mintegy 120 dél-koreai cég üzemelt és már meg is kezdődött a dél-koreai állampolgárok hazaszállítása. Az érintett vállalkozók nagyon elégedetlenül reagáltak, az egyikük Jang Ik Ho, egy tervező vállalat igazgatója kijelentette, hogy:

a dél-koreai cégek eddig megtettek minden tőlük telhetőt, hogy jól menjenek a dolgok, most meg távozni kell.  Mit tettünk, hogy ezt érdemeljük?

Az Észak-Korea által elindított hordozórakéta-tesztet a nemzetközi közösség meglehetősen kritikusan fogadta, valóban katonai kísérletként értékelte. Szerintük Phenjan ezzel megsértette az ENSZ azon határozatait, amelyek tiltják  a ballisztikusrakéta-technológia felhasználásával végzett rakétagyakorlatokat.

(bbc, MTI)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére