Egyelõre senki sem állítja meg a kurdok elleni török hadjáratot
2018.01.25. 17:36
Hiába tiltakoznak a szíriai kurdok, Törökország tovább folytatja az afríni kurd térség elleni támadást. A török hadsereg beavatkozása ellen továbbra sem lépett fel határozottan a kurdok eddigi egyetlen térségi szövetségesének számító Egyesült Államok.
Szíria északnyugati részén, az amerikai támogatást élvező kurd milicisták szervezete (YPG) által uralt Afrín körzetében napok óta tart a török hadsereg offenzívája, amelynek célja a kurdok távolabbra szorítása a török határtól.
A török haderő – több napig tartó légi és tüzérségi csapásmérések után – vasárnap indította meg a szárazföldi csapatait is, hogy az Olajág hadművelet keretében a török határtól 30 kilométeres távolságra szorítsa vissza a kurdokat.
Ezt követően Rex Tillerson amerikai külügyminiszter és James Mattis védelmi miniszter is aggodalmát fejezte ki a helyzet alakulása miatt, bár Mattis azt is közölte újságírókkal, hogy Törökország előzetesen értesítette az Egyesült Államokat a szíriai célpontokra mért légicsapásokról.
Csütörtök reggel ugyanakkor a Fehér Ház azt közölte, hogy az amerikai elnök szerdán telefonon beszélt a török államfővel, s arra intette őt, hogy az amerikai erőkkel szembeni konfliktus kockázatának elkerülése érdekében korlátoznia kell, vissza kell fognia a török hadműveleteket Észak-Szíriában.
Szíriában jelenleg mintegy kétezer amerikai katona tartózkodik.
Az amerikai elnöki hivatal közleménye még azt is megemlítette, hogy
Trump aggodalmát fejezte ki, hogy a szíriai Afrín körzetében elharapódzó erőszak "aláássa közös célkitűzéseinket Szíriában".
Az elnök ugyanakkor elismerte, hogy Ankarának lehetnek "jogos aggodalmai" biztonságpolitikai téren.
A hírek szerint Erdogannak arra a felszólítására, hogy az Egyesült Államok állítsa le az YPG-nek szóló fegyverszállításokat, Trumpnak az volt a szerdai válasza: Washington már nem szállít fegyvereket a kurd milíciának, és nem is fog.
A török hadsereg kurdok ellen indított hadjárata miatt Törökország és az USA között érezhetően egyre nő a feszültség.
Washington az egyik leghatékonyabb szövetségesének tartja a szíriai YPG-t az Iszlám Állam (ISIS) dzsihadistái elleni harcban, Ankara számára azonban az YPG a törökországi kurd szeparatista Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szíriai szárnya.
Ha az amerikai vezetés nem akarja szemben találni magát Törökországgal, akkor hagyjon fel a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű szíriai kurd milícia támogatásával, amelyet Ankara terrorszervezetnek tart.
– jelentette ki Bekir Bozdag török kormányszóvivő az A Haber török kormányközeli televíziónak adott interjújában.
Bozdag határozottan fogalmazott:
Eljött a tettek ideje, itt már a szó kevés, ha az Egyesült Államok szolidaritást akar vállalni Ankarával, akkor nem ad több fegyvert az YPG-nek. Amit adott, azt pedig visszaveszi tőlük, és arra szólítja a kurd milíciát, hogy vonuljon át az Eufrátesz folyó keleti oldalára."