Egy rossz vicc, hogy a CIA a szaúdi herceget tüntette ki a terrorizmus elleni harcért
2017.02.13. 11:58
A CIA úgy gondolta Mohammed bin Nayef szaúdi hercegnek adja a terrorizmus elleni harcért járó medált. A CIA volt hírszerzője, Ron Aledo szerint ez egy diplomáciai üzenet Szaúd-Arábiának és Iránnak.
A hírszerző úgy véli, hogy a kitüntetéssel az USA egy nemes gesztust tett Szaúd-Arábia felé, valamint így üzent Iránnak. Ha mégsem ez állna a háttérben, akkor "ez egy nagyon rossz vicc".
Szaúd-Arábiát széles körben azzal vádolják, hogy aktívan támogatja a terrorizmust. Az USA minden bizonnyal azért tüntette ki, mert arra számít, hogy Szaúd-Arábia majd segít kordában tartani a terrorizmust, azaz Szíria határain belülre kényszeríti. Ron Aledo szerint titokban azt remélik az amerikaiak, hogy az arab ország nem fogja annyi pénzzel támogatni a dzsihadistákat Szíriában, mint eddig.
"Előfordulhat, hogy egy üzenetet akarnak küldeni Iránnak: "újra fogjuk tárgyalni a nukleáris megállapodást Iránnal és ha nem dolgoznak össze velünk, lehet, hogy a szunnitákat fogjuk támogatni." Ne felejtsük el, hogy a Közel-Keleten polgárháború és egy vallási háború dúl a Szaúd-Arábia vezette szunniták és az Irán által támogatott síiták között. Tehát lehet, hogy Iránnak akarnak üzenni, de sok lehetőség van" - mondta a volt hírszerző az RT-nek.
Az év elején 47 embert végeztek ki Szaúd-Arábiában terrorizmus vádjával. Azonban korábban már kiderült, hogy olyanokat is elítélnek terrorizmus vádjával, akik csak tüntetnek a királyi család ellen.
Amerika és Szaúd-Arábia január végén állapodott meg abban, hogy erősítik a terrorizmus elleni közös küzdelmet és szorosabbra fűzik a katonai együttműködést. Megállapodtak abban is, hogy közösen lépnek fel a „radikális iszlamista terrorizmus” terjedése ellen.
Donald Trump és Szalmán bin Abdel-Azíz megbeszélésén szóba került Irán is. Mind az amerikai elnök, mind a szaúdi király úgy ítélte meg, hogy a perzsa állam „destabilizáló szerepet” játszik a térségben, s ezt nem szabad válasz nélkül hagyni. Mindketten az iráni atomprogramról kötött többhatalmi megállapodás „szigorú betartatása” mellett foglaltak állást. Korábban Rex Tillerson amerikai külügyminiszter az iráni „atomalku” felülvizsgálatát helyezte kilátásba.
Az arab ország lakosainak jelentős része úgy gondolja, hogy a terrorszervezet szíriai és iraki előrenyomulása visszaszorítja a síitákat, ezért támogatni kell őket. Szerintük a szunnita ISIS visszaveszi azokat a területeket, amiket az utóbbi években jogtalanul elfoglaltak a síiták.
Szaúd-Arábiában a jogrend nem sokkal különbözik az Iszlám Állam által alkalmazott, Korán- alapú szabályrendszertől. A homoszexualitás bűn, a házasságtörésért megköveznek és így tovább. Az arab ország lakói ráadásul előszeretettel pénzelik az Iszlám Államot a fentebb említett okból kifolyólag.
Szaúd-Arábia kőolajkészlete azonban sokat ér a Nyugat számára, ezért eléggé elnézőek vele. A világ számára fontos a térség stabilitása, nemcsak a kőolaj miatt, hanem azért is, mert Szaúd-Arábiában találhatók a legnagyobb muszlim zarándokhelyek, Mekka és Medina. Az arab ország felügyeli a zarándoklat biztonságát, ezért nagy befolyással van a muszlim világra.