Egy német város lezárta kapuit a migránsok elõtt
2017.09.10. 18:58
A város túlterheltsége miatt nem engednek beköltözni több menedékkérőt a németországi Salzgitterbe.
Hétvégi sajtójelentések szerint Salzgitter az első németországi település, amely megtiltja menedékkérők beköltözését. Az Alsó-Szászország tartományi város vezetésének döntése "precedenst teremthet", más települések is követhetik példáját – emelik ki a tudósítások.
Az új szabályozás szerint menedékkérők csak rendkívüli esetben költözhetnek a városba. A már ott élők rokonaira nem vonatkozik a korlátozás, amelyet legkorábban 2019 augusztusában vonhatnak vissza – írja az MTI.
A kereszténydemokrata (CDU) városvezetés arra hivatkozik, hogy a menedékkérők – főleg szíriaiak – koncentrációja meghaladja a település integrációs képességét.
A városháza szerint a munkaerő-piaci helyzet is korlátozást indokol: míg a tartomány egészében a munkakeresők között 0,6 százalék a menedékkérők aránya, ez Salzgitterben 1,8 százalék.
A tartomány szociáldemokrata (SPD) vezetésű belügyminisztériuma támogatja a döntést, és 11 millió euró (3,4 milliárd forint) sürgősségi támogatást biztosít Salzgitternek a tartományi integrációs alapból. További 9 millió euróval támogatják a szintén nehéz helyzetbe került Delmenhorstot és Wilhelmshavent, ahol 1,4 százalék, illetve 1,3 százalék a menedékkérők aránya a munkakeresők között.
A három város főleg azért vonzza a menedékkérőket, mert viszonylag olcsón lehet lakást bérelni.
A tartományi gyűlésben (Landtag) ellenzékben lévő CDU szerint az egyszeri támogatás csak "tűzoltás", helyette az egész tartományra kiterjedő szabályozásra van szükség. Az SPD-vel kormányzó Zöldek a választási kampánynak tulajdonítják Salzgitter és a belügyminisztérium lépését, szerintük az észszerű integrációs politikát helyettesítő kampányfogásról van szó.
Alsó-Szászországban október 15-én tartanak Landtag-választást.