Egy konzervatív politikus, aki észhez térítheti Franciaországot
2016.11.25. 15:28
A francia republikánusok előválasztásának első fordulóját magabiztosan nyerte Francois Fillon. Mindez nem is csoda, hiszen a francia konzervatívok ismét felfedeztek egy méltó jelöltet.
Kersten Knipp kommentárjában megjegyzi, hogy Francois Fillon-t pártbeli ellenfelei – főképp Nicolas Sarkozy támogatói – „Mr. Senkinek” nevezték. Sarkozy arroganciája azonban megbosszulta magát. A párt belső előválasztásának eredménye mutatja, hogy milyen sok konzervatív lett elutasító az egykori elnökkel szemben, aki mindemellett sokszor esetlenségéről is tanúbizonyosságot tett.
A francia konzervatívok rendkívül örültek, hogy láthattak egy más típusú politikust, aki képes lehet vezetni az országot. Fillon óvatos, udvarias katolikus, aki egyfajta harci szellemmel is rendelkezik. A volt miniszterelnök megcáfolt minden várakozást, hiszen a felmérések szerint neki volt a legkevesebb esélye a győzelemre. Az első előválasztás előtti napokban a közvélemény-kutatások már 30 százalékra mérték, végül pedig több mint 44 százalékos eredménnyel győzött.
A L’Express francia politikai magazin „anti-Trumpnak” nevezte Francois Fillon-t, ami Knipp szerint kulcs lehet a sikerhez. Fillon népszerű, de nem egy „populista”. Egy konzervatív, de nem reakciós. Ez pedig annak a konzervatív katolikus miliőnek köszönhető, ahonnan a politikus érkezett. Az elnökjelölt-aspiráns nagyon jól tudta, hogy számíthat ezekre az emberekre. Ennek a közegnek az elmúlt hónapokban és években csak kevés esetben volt látványos megjelenése, de léteznek, méghozzá nagy számban.
Ez a csoport az úgynevezett „Le manif pour tous” mozgalom, azaz a „demonstráció mindenkinek”, mely egyfajta platformként szolgál az elképzeléseikhez. A mozgalom ellenzi a homoszexuálisok házasságát és ezeknek a pároknak az örökbefogadási jogát, akárcsak Fillon.
Az elnökjelölt-aspiráns más szempontból is határozottan konzervatív – írja a Deutsche Welle szerzője. Fillon néhány héttel ezelőtt tett közzé egy tanulmányt, mely a „Hódító iszlám totalitarizmusa” címet viseli. Az ő véleménye ugyanakkor árnyaltabb, mint Sarkozyé, aki keményen kritizálta az iszlám hit szimbólumait. Óvatos stílusa megkülönbözteti őt Trump durva hangjától és LePen kemény nyilatkozataitól.
Kersten Knipp szerint Fillon veszélyes ellenfele lehet Marine LePennek az elnökválasztáson, ha ő lesz a republikánusok elnökjelöltje. Francois Fillon sok francia konzervatívot képvisel, akiknek fenntartásaik vannak a bevándorlás és az integráció tekintetében, de még mindig nem akarják a Nemzeti Front retorikailag megosztó álláspontját képviselni.
A jelenlegi elnök, Francois Hollande elnöksége megkezdésekor azt ígérte, hogy leküzdi a munkanélküliséget, számára ez lesz a siker igazi mércéje. Jelenleg a munkanélküliség 10,5 százalék, azaz 1 százalékkal magasabb, mint ami Hollande hivatalba lépésekor volt. Fillon ebből a szempontból is változást hozhat Franciaországban. Támogatói abban bíznak, hogy az elnökjelölt-aspiráns végre képes lehet feltámasztani az ország gyengélkedő gazdaságát.
Fillon-ban érzik a veszélyt a szocialisták is, de nem tudták elrontani a győzelem pillanatát. A szocialisták elnöke, Jean-Christophe Cambadelis „ultrajobboldalinak” és „antiszociálisnak” címkézte fel Fillon-t. De túl sok franciát vélhetően nem hatottak meg ezek a megjegyzések. A konzervatív tábor ugyanis örül annak, hogy ismét találtak egy moderált hangot – írja Knipp.