Egy féltételezett kínai kém miatt veszélybe kerülhet az új brit atomprojekt
2016.08.11. 15:28
A nagy-britanniai Hinkley Point atomerőmű építését részben finanszírozó kínai energetikai céget kémkedéssel vádolja egy amerikai bíróság.
Az állami tulajdonú Kínai Általános Atomenergetikai Vállalat (CGN) a vádak szerint egy összeesküvés során ipari titkokat próbált kicsempészni az Egyesült Államokból – írja a The Times.
A cég vezető tanácsadója, Szuhsiung Ho a jövő héten áll bíróság elé. A vád szerint amerikai szakértőket próbált beszervezni, hogy ipari titkokhoz juthasson hozzá. Ho tagadott, ügyvédei szerint mindössze kereskedelmi tanácsokat kért a CGN számára.
Az ügy a britek számára is kellemetlen. Július végén döntött a francia EDF a beruházás indításáról. A Hinkley Point C összesen 18 milliárd fontba kerülne, amelyből 6 milliárdot a kínai CGN, 10 milliárdot a francia EDF és két milliárdot a brit állam állna. A beruházást az EDF zöld jelzése után Theresa May brit miniszterelnök akasztotta meg. Az építkezés megkezdéséről szóló kormánydöntést őszre halasztotta, hogy részletesen átnézhesse a terveket. Akkor még May-nek kifogása volt a kínaiak szerepvállalásával kapcsolatban is, szerinte az nemzetbiztonsági kockázatot jelenthet.
Lord Mandelson – korábbi kereskedelmi miniszter – többször is figyelmeztette a miniszterelnököt, hogy még szeptemberben hozza meg a döntését, ellenkező esetben a késlekedés ártani fog az értékes és felívelőben levő brit-kínai kapcsolatoknak. A volt miniszter elutasította a Kínával kapcsolatos aggodalmakat, szerinte nem kezdene "globális öngyilkosságba" azzal a kommunista állam, hogy egy partnere biztonságát veszélyezteti.
May aggódik amiatt is, hogy a jelenlegi konstrukcióban a többségi tulajdonos a francia EDF. A cég 92,50 fontért értékesítené a megtermelt energiát, megawattonként.
Lord Mandelson egyetértett May döntésével, hogy rövid időre függesszék fel a kivitelezést, azonban a korábbi miniszter szerint minél hamarabb el kell azt kezdeni. Mandelson egyébként jelenleg a Brit-Kínai Központ igazgatója.
Hiba volna szeptembernél későbbre tolni a döntést. Nagy tétekben vagyunk kénytelenek játszani a Brexit után, és szeretnénk elmélyíteni a gazdasági kapcsolatainkat Kínával. Ez lesz az egyik elsődleges külpolitikai célja Nagy-Britanniának a közeljövőben. Nem áll érdekünkben, hogy ezt a folyamatot megnehezítsük, mert az már így is elég nehéz lesz."
– mondta Lord Mandelson. A politikus szerint a Kína részvétele a projektben nem jelent biztonsági kockázatot.
Kedden a brit kormány megvédte döntését, amellyel átmenetileg elhalasztotta az építkezés megkezdését. Erre azért volt szükség, mert a londoni kínai nagykövet figyelmeztette Nagy-Britanniát, hogy a kérdés árt a brit-kínai kapcsolatoknak.