Ebben az országban sem kérnek Soros Györgybõl
2017.01.05. 17:28
Nikola Gruevszki, a decemberi előrehozott macedón választásokat megnyerő jobbközép VMRO-DPMNE elnöke szerint nem hagyhatják, hogy Soros alapítványa uralja a civil szféra 95 százalékát – adta hírül a Magyar Hírlap.
A politikus egy a Republika hetilapnak adott terjedelmes interjúban hangsúlyozta: hiba volt, hogy eddig nem szántak erre a célra állami pénzt, és fontos feladatnak nevezte a szükséges források előteremtését egy valóban független civil szféra támogatásához.
A George Soros által finanszírozott Nyílt Társadalom Alapítvány továbbra is tevékenykedhet Macedóniában, de többé nem monopolizálhatja a teljes civil szférát és nem használhatja fel azt politikai célokra"
– foglalta össze a „sorostalanításnak” nevezett folyamatot Nikola Gruevszki.
A Fidesz néppárti szövetségesének politikusa szerint hiba volt hagyni, hogy Soros ekkora befolyást szerezzen a balkáni országban. Ezzel arra utalt, hogy állítása szerint az amerikai milliárdos alapítványa irányítja a macedón civil szféra 95 százalékát, befolyása különböző támogatásokon és ösztöndíjakon keresztül kiterjed
- a médiára,
- a civil szervezetekre,
- professzorokra,
- véleményformálókra,
- „hivatásos tüntetőkre”,
- sőt olyan magas rangú tisztségviselőkre is, mint több bíró vagy ügyész.
Gruevszki hozzátette, nemcsak Soros alapítványa, hanem a hozzá hasonló politikát követő külföldi kormányok befolyása is jelentős. Ezzel alighanem Jess Baily amerikai nagykövet tevékenységére gondolt, aki intenzív kapcsolatban van az ellenzékkel, a kormánypárti médiában rendszeresen vádolják azzal, hogy beleavatkozik a belpolitikai ügyekbe, a VMRO-DPMNE legutóbbi nagygyűlésén pedig a résztvevők transzparenseiken azt követelték, hogy
az amerikai diplomata hagyja végre békén Macedóniát."
„Minden kormány kiad bizonyos mennyiségű pénzt a civil szféra támogatására, és mi ebben hibáztunk. Meg kell találnunk a forrásokat, hogy támogatni tudjunk egy valóban független civil szférát. Nem hagyhatjuk, hogy teljesen Soros és külföldi kormányok kezében legyen” – vázolta Gruevszki a „sorostalanítás” egyik fő elemét.
A politikus a Soros-civilek hálózatát egy hadsereghez hasonlította, amely formálja és torzítja az igazságot az országról. „Ha akarják, bűnözővé, árulóvá, inkompetenssé, szörnyeteggé változtatnak, temérdek állítólagos botránnyal szennyezik be a neved” – fogalmazott.