Durvul a Moszkva és Washington közötti kiberháború
2016.11.05. 19:08
Oroszország magyarázatot vár Washingtontól, mivel egy hír szerint a Pentagon kiberhadviselésre szakosodott specialistái betörtek az orosz elektromos hálózatokba, a telekommunikációs rendszerekbe, valamint a Kreml irányító rendszereibe és vélhetően szabotázst kíséreltek meg.
Amennyiben nem érkezik hivatalos válasz az amerikai adminisztrációtól, az azt jelenti, hogy létezik az állami kiberterrorizmus az USA-ban. Amennyiben bebizonyosodik, hogy valóban megtörtént egy ilyen támadás, amelyről az Egyesült Államok sajtója napok óta cikkez, akkor Moszkvának eljárást kellene indítania Washington ellen"
– mondta Maria Zakarova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.
Az NBC News amerikai hírtelevízió korábban bejelentette, hogy a támadás megtörtént, az amerikai hekkerek behatoltak az orosz rendszerekbe és sebezhetővé tették azt egy jövőbeni amerikai kibertámadás esetén. A riport egy, a nevét nem vállaló amerikai hírszerző tisztre hivatkozott, valamint több szigorúan titkos iratot is említettek benne, mint az információ forrását.
Dimitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is reagált az eset kapcsán. A szóvivő annyit közölt, hogy fel vannak készülve a támadásra.
A kiberhadviselés leginkább az elnökválasztási kampány és a Hillary Clintonnal kapcsolatos botrányok miatt került az amerikai közvélemény fókuszába. A demokrata párti elnökjelölt azt állítja, hogy orosz hekkerek törték fel a szervereit, megszerezve több tízezer titkos e-mailt. Clinton eddig csupán közvetett bizonyítékokat mutatott, ám nem bizonyosodott be az orosz hekkeres sztori. Clinton szerint a Wikileaks mögött és a korábbi kampányfőnöke, John Podesta kiszivárgott e-mailjei mögött is az oroszok állnak.
Ahogy az ilyen ügyekben lenni szokott, Oroszország tagadta a vádakat.
Az eddigi egyetlen, beismert állami kibertámadást egyébként épp az USA és Izrael hajtotta végre. Az Olimpiai Játékok nevű hadművelet keretében a két szövetséges ország hekkerei egy vírust juttattak a natanzi iráni atomerőmű uránium centrifugáiba – mivel attól féltek, hogy Irán fegyverminőségű urán előállítására törekszik. A feltételezések szerint a műveletek olyan sikeresek voltak, hogy évekkel visszavetették az iráni atomprogramot. A Stuxnetként elnevezett vírus később kiszabadult és elkezdett terjedni a világhálón. A vírus jelenlétét és eredetét több biztonsági cégnek is sikerült kimutatnia és bizonyítania, így végül az USA hivatalosan is elismerte a támadást.