Drezdában az iszlám szélsõségeseknek állítottak emlékmûvet
2017.02.13. 09:28
A németek nem kérnek a dzsihadista emlékműből Drezdában. A szíriai származású művész azt állítja, nem tudott arról, hogy mit szimbolizál valójában az emlékműve.
Az emlékművet egy Szíriában született művész, Manaf Halbouni készítette azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a Szíriában zajló eseményekre, valamint rávilágítson Drezda 1945-ös bombázása és a szíriai háború közötti párhuzamra.
Az emlékmű három a hátuljára állított buszból áll és Drezda centrumában a Neumarkt téren, a Frauenkirche templom előtt foglal helyet.
A német anyától és szír apától született művész egy olyan kép alapján kapta az ihletet, ami világszerte híresé vált 2015-ben és az ellenállás egyik szimbóluma lett. A fotón az látható, hogy három lebombázott busz áll a házak között, rajtuk egy zászló.
Drezdában nem lebombázott buszokból, hanem három használaton kívüli buszból készült az emlékmű. A művész direkt nem rossz állapotban lévő buszokat használt. Ezzel azt akarta szimbolizálni, hogy ameddig Szíriában háború dúl, addig Németországban béke van.
A monument that looks like a fortification created by #AhrarAlSham terrorists is now in #Dresden#DresdenMonument
https://t.co/Vln3T8gCoX pic.twitter.com/N5ZKk4qUxY
— maytham (@maytham956) 2017. február 9.
A projektet a Drezdai Művészház támogatta és adományokból készítették el. A művészház szerint a műalkotás kapcsolatot teremt a közel-keleti és az európai emberek között, valamint jól szimbolizálja a szenvedést és az elmondhatatlan veszteségeket, miközben feléleszti a reményt, hogy egyszer valaha béke lesz és újjá lehet építeni a várost.
Az emlékművet múlt hét kedden adták át. A megnyitó ünnepségen többen tüntettek, köztük a német bevándorlásellenes párt, az AfD és az iszlámellenes mozgalom, a Pegida.
A 12 méteres emlékművet direkt Drezdában állították fel. A művész ezzel arra kívánta felhívni a figyelmet, hogy Drezda is elpusztult a második világháborúban a bombázásoknak köszönhetően, amikor 25 ezer ember halt meg három éjszaka alatt, de a város újjáépült és remélhetőleg Szíria is újjá fog épülni. Az se véletlen, hogy a műalkotást a második világháború után újjáépített Frauenkirche mellett helyezték el, mivel a templom a háború utáni békét és megbocsájtást szimbolizálja.
Syrian artist Manaf Halbouni placed 3 buses upright in the east German city of Dresden to evoke the suffering in Aleppo. pic.twitter.com/0y1BQvoNUi
— AJ+ (@ajplus) 2017. február 7.
Az egy dolog, hogy egyesek szerint az emlékmű provokatív és azért állították oda, hogy megakadályozzák, hogy az iszlámellenes mozgalom a Pegida tüntethessen, de van ennél rosszabb is. Az eredeti képen, ami megihlette művész, a buszokra az Ahrar ash-Scham terrorszervezet zászlaját tűzték fel. Ezt a tényt, a kép készítője Karam Almasri is megerősítette.
Manaf Halbouni tévedett, amikor úgy gondolta, hogy a járművekből álló barikádot Aleppó lakosai készítették, hogy megvédjék magukat a mesterlövészektől. A művész állítja, nem látta a képeket, a kitűzött fehér zászlót.
Az Ahrar ash-Scham az Iszlám Államhoz hasonlóan az egyik legnagyobb terrorszervezet Szíriában. A dzsihadista szervezet 2011 októbere óta a szíriai kormány ellen harcol. A szélsőséges iszlamista szervezet már 2014-ben 20 ezer aktív taggal rendelkezett. A Human Rights Watch egyik jelentése szerint amikor az Ahrar ash-Scham összecsapott az egyik rivális csapattal Latakia tartományban 190 civil ember vesztette életét.
(Epoch Times, Sachsische Zeitung, Deutsche Welle, The Guardian)