Douglas Murray: Európa öngyilkosságot követ el
2018.05.16. 14:58
A nagy sikerű Európa furcsa halála című könyv szerzője egy friss videóban magyarázza el, hogy Európa hogyan vezeti magát a pusztulásba.
Douglas Murray brit szerző neve talán már a magyaroknak is ismerősen cseng. A magyar köztudatba Európa furcsa halála című bestsellerével került be, a könyv még a magyar miniszterelnök érdeklődését is felkeltette.
Orbán Viktor
Ha nem mondjuk meg világosan, hogy mi történik Magyarországgal, és miért történik, ami történik, akkor senki nem fogja megérteni. S ha nem értjük meg, nem is hozhatunk jó döntést három hét múlva //...
A könyv gyakorlatilag az egész nyugati világban nagy népszerűségre tett szert, a szerző ugyanis kronologikusan halad végig Európa elmúlt évtizedeinek legsúlyosabb válságán, melynek során néhány év alatt közel-keleti és afrikai bevándorlók milliói árasztották el otthonunkat. Mindezt személyes tapasztalataival egybekötve tárja az olvasó elé. A könyvről írt ismertetőnket ITT tudjátok elolvasni.
Egy, a YouTube-ra felkerült videóban Douglas Murray kifejti, mi is történik most körülöttünk. Mint mondja: a zsidó-keresztény értékekre, a görög filozófiára és a felvilágosodás felfedezéseire épülő civilizáció az ürességgel néz farkasszemet. Más szóval Európa öngyilkosságot követ el. S hogy miképpen?
Két tényező okozza ezt a jelenséget. Az első: az Európába történő tömeges bevándorlás, ami már a második világháború óta zajlik, de a 2015-ös migrációs válság során csúcsosodott ki. […] A második fontos tényező, hogy Európa elvesztette a hitét. Nem hisz hagyományaiban, létjogosultságában és saját magában sem.”
Mint mondja, Európa évtizedeken keresztül arra bátorította a közel-keleti és észak-afrikai embereket, hogy alkalmi munkásként jöjjenek Európába. A felelőtlenség már ekkor is szemmel látható volt: az európai vezetők ugyanis nem számoltak azzal, hogy a bevándorlók maradni akarnak. Sokkal több munkalehetőség várt rájuk Európában, vagy ha épp nem dolgoztak, hát az állam látta el őket segéllyel. A hazatérésre senki nem szólította fel a bevándorlókat, így hát Európában maradtak.
A bevándorlók saját kultúrájukhoz való ragaszkodása végül 2011-ben arra kényszerítette Angela Merkel kancellárt, Nicolas Sarkozy francia elnököt, David Cameron brit miniszterelnököt, hogy elismerjék: a multikulturalizmus megbukott.
Murray ismerteti: ekkor taktikát váltott Európa, megpróbálta a bevándorlókat asszimilálni, a nyugati világ értékeire tanítani. Ez sem sikerült azonban, a bevándorlás tovább fokozódott. A brit neokonzervatív író felteszi hát azt a kérdést, aminél fontosabb talán nincs is a jelenlegi politikai diskurzusban:
Hogy lehet az, hogy az európai vezetők azt hitték, Európa mindenkit be tud fogadni, függetlenül attól, hogy mennyire más értékekhez ragaszkodnak, hogy háború elől menekülnek vagy jobb életet keresnek?”
A válasz pedig egyetlenegy szóban kifejezhető: bűntudat. Murray véleménye szerint az európai vezetők zöme saját magát hibáztatja a migrációs válságért, mivel szerintük az európai imperializmusra vezethető vissza az, hogy az emberek elhagyják Afrikát és a Közel-Keletet.
A brit író szerint ez a kórkép különösen Németországra igaz, amely a huszadik században elkövetett borzalmak okozta bűntudat miatt a XXI. század humanitárius nagyhatalmává kívánt válni. Noha ez nemes gondolat, van vele egy óriási baj: a német polgárok viselik a következményeit.
Európa története elfáradt”
Ezzel a gondolattal írható le az a kollektív tudat, amibe Nyugat-Európa jutott. Nem hisz semmilyen vallásban, semmilyen politikai elgondolásban, a múltat annyira sötéten szemléli, hogy inkább beletörődik az eltörlésébe. A brit író siet leszögezni: ez az elkényelmesedett ember álláspontja, és ezt pontosan jelzi az, hogy manapság az asszimilálódott bevándorlók sokkal határozottabban mernek kiállni az európai értékek mellett, mint az őslakosok. Itt említhetnénk például Ayaan Hirsi Ali nevét.
Ez az európai politikát átszövő, végletekig nihilista álláspont azonban nem igazán talált támogatásra az európai polgárok között. Hogy ez az ellentét milyen irányba viszi Európát, az a jövő legnagyobb kérdése Douglas Murray szerint.