Döntött a brit legfelsőbb bíróság: nem térhet haza az Iszlám Államhoz csatlakozó nő
2021.02.26. 17:30
Az akkor 15 éves Shamima Begum és két barátnője, a szintén 15 éves Amira Abase és a 16 esztendős Kadiza Sultana 2015 februárjában a londoni Gatwick repülőtérről kíséret nélkül Törökországba utazott, onnan átjutottak Szíriába, és ott mindhárman csatlakoztak az Iszlám Államhoz.
Kadiza Sultana egy légitámadásban meghalt, Amira Abase sorsa nem ismert.
abból kiindulva, hogy Begum édesanyja brit–bangladesi kettős állampolgár, és az ő révén lányának is van a brit mellett bangladesi állampolgársága.
A brit kormány ugyanakkor a London által is aláírt nemzetközi jogi kötelezettségek alapján senkit nem tehet hontalanná, vagyis a brit állampolgárság nem vonható meg olyanoktól, akiknek nincs más állampolgárságuk.
A bangladesi kormány már a Javid tavalyelőtti határozatát követő napon közölte Londonnal, hogy Shamima Begum nem bangladesi állampolgár, és nem utazhat be Bangladesbe.
Shamima Begum jogi képviselője ezután keresetet nyújtott be a londoni fellebbviteli bírósághoz annak elérésére, hogy a fiatal nő visszatérhessen Nagy-Britanniába, és rendezett körülmények között, jogi úton követelhesse vissza brit állampolgárságát.
A bírói fórum tavaly júliusi határozatában helyt adott a keresetnek, kimondva, hogy Shamima Begumnak Szíriából nem volt lehetősége megfelelő jogorvoslatra a miniszteri döntés ellen. A végzés szerint a nő hazatérhet Nagy-Britanniába, és bírósági eljárást kezdeményezhet állampolgárságának helyreállítása érdekében.
A brit belügyminisztérium fellebbezést nyújtott be, és a legfelsőbb bíróság öttagú eljáró tanácsa egyhangú pénteki döntésével a minisztériumnak adott igazat, megtiltva, hogy Shamima Begum hazatérjen, és brit bíróságon indítson pert állampolgárságának visszaadásáért.
Az indoklás szerint
Shamima Begum jelenleg egy kelet-szíriai menekülttáborban él, fegyveres őrizet alatt.
A fiatal nőt a The Times című konzervatív brit napilap kutatta fel, és készített vele óriási vihart kavaró interjút 2019 februárjában.
Begum, akinek ügye azóta is a brit sajtó figyelmének középpontjában áll, az interjúban elmondta: Szíriában férjhez ment az Iszlám Állam egy holland fegyvereséhez, akitől két gyermeke született, de mindkettő meghalt, főleg alultápláltságból eredő betegségekben.
Begum az interjú készítésének idején harmadik terhességének kilencedik hónapjában járt, és nem sokkal később fia született, aki azóta szintén meghalt.
A brit legfelsőbb bíróság pénteki döntésének komoly precedensértéke van, mivel