Donald Trump nyeri a választást a magyarok szerint
2020.10.26. 17:59
Mi alapján választunk?
A magyar és az amerikai szavazópolgároknak egyaránt a 40%-a gondolja azt, hogy a republikánus Donald Trump lesz a november 3-i elnökválasztás győztese. A kutatásból az is kiderült, hogy az amerikai (48%) és a magyar (60%) válaszadók jellemzően a jelölt ideológiája alapján választanak a szavazás során, ugyanakkor Amerikában kétszer nagyobb azok aránya, akik a jelölt személye alapján döntenek. Az USA-ban a választók 9%-a számára fontosabb a jelölt pártja, mint a személye vagy az ideológiája, míg a magyar lakosság 14%-a gondolkodik ugyanígy.
A kutatás azt is vizsgálta, hogy hazánkban mennyire tájékozottak az emberek az amerikai elnökválasztás témájában. Eszerint majdnem mindenki tudja, hogy Trump a jelenlegi elnök, de Joe Bident a válaszadók harmada tudta csak ellenfélként megnevezni. A magyar lakosság tizede bizonytalan az elnök nevét illetően, páran közülük még Barack Obamát gondolják az USA jelenlegi vezetőjének.
Ők a gazdaságot féltik, mi az egészségünket
Az amerikaiak jelenleg a legfontosabb közéleti problémának a koronavírus-járványt tartják a kutatás szerint, ezt követi a munkahelyteremtés és a rend helyreállítása. Jelentős eltérés a hazai felmérés adataihoz képest, hogy a tengerentúli megkérdezettek a járványhelyzet megoldásában az ország gazdasági stabilitásának biztosítását még az egészségük megőrzésénél is előrébb sorolták. Szemben a magyar lakossággal, akik a családjuk és saját egészségük miatt aggódnak leginkább a koronavírus kapcsán.
A globalizált világban számos esetben azonos hatások érnek minket, viszont az eltérő kulturális hagyományoknak és államműködésnek köszönhetően az idei év legégetőbb problémáját eltérő felfogásban részesíti az amerikai és az európai társadalom. Nálunk, ahogy az európai államok többségében, alanyi jogon jár az egészségügyi ellátás. Az USA-ban az ellátás és a biztosítás nagy kiadást jelent, amit sokan csak a keresetekből, tehát az állások megőrzéséből képesek megtéríteni. Ezzel indokolható, hogy az amerikai lakosság a gazdasági teljesítőképesség miatt aggódik, míg az európaiak inkább a szociális ellátórendszer működőképességének megőrzéséért”
– értékelte az adatokat Szabó Zsófia, a Lounge Group kutatási divíziójának vezetője.