Ciprus sem ússza meg a migránsokat
2018.12.12. 15:00
Ha ló nincs, a szamár is jó – tartja a magyar közmondás. S valóban, az egyre szigorúbbá váló európai migrációs intézkedések miatt a Közel-Keletről, Észak-Afrikából és a világ más térségeiből érkező bevándorlók sok esetben már annak is örülnek, ha egyáltalán bejutnak az Európai Unió területére – írja a Magyar Idők.
Ciprus ebből a szempontból megfelelő úti cél, hiszen a Földközi-tenger keleti medencéjében található szigetország tagja az uniónak, mégis relatíve közel van azokhoz az államokhoz, melyekből a migránsok érkeznek.
Ugyanakkor a németországi vagy észak-európai „álommunkára” vágyó bevándorlók hiába jutnak be a kettéosztott szigetre, sok esetben nem tudnak továbbmenni északnyugat felé, Cipruson rekednek.
Tovább fokozza a migránsok „kálváriáját”, hogy legtöbbjük finoman szólva sem rendelkezik széles körű földrajzi ismeretekkel, ezt pedig az embercsempészek ki is használják.
Mikor Magyarországon torlódott fel a tömeg, sokan azzal sem voltak azzal tisztában, hogy a Németországba való eljutáshoz át kell kelniük Ausztrián, amely ráadásul csak a világtérképen kicsi, a valóságban átgyalogolni rajta egyáltalán nem gyerekjáték. Ciprus esetében is hasonló a helyzet.
A The Guardian cikke szerint a lezárt és ellenőrzött balkáni útvonal miatt került előtérbe Ciprus, amely az Európai Unió legkeletibb tagállama.
A cikk megszólaltat egy iraki kurd házaspárt, akik kétezer dollárt adtak egy csempésznek, hogy eljuttassa őket Ciprusra. Erről a szigetországról korábban soha nem hallottak, eredeti céljuk – társaikhoz hasonlóan – Németország volt, ám a csempész szerint Ciprus is az EU, és jóval olcsóbb odajutni, mint az áhított Németországba.
A katolikus segélyszervezet, a Caritas igazgatója szerint a migránsok sokszor megdöbbennek, hogy hová is érkeztek, amikor megmutatják nekik a térképen.
Szinte mindenki úgy jön ide, hogy azt hiszi, gyalog elérheti Németországot”
– mondta Elizabeth Kassinis.
Az ügyet bonyolítja Ciprus összetett jogi státusza. A ciprusi háborúban Törökország úgy akadályozta meg a sziget egyesítését a katonai junta vezette Görögországgal, hogy 1974-ben megszállta az északi országrészt.
Ezt a görög közösség és a világ nem ismeri el jogszerűnek, csak Ankara tartja hivatalosan szuverén államnak az Észak-ciprusi Török Köztársaságot. Az említett kurd házaspár is a török területen ért partot, rajtuk kívül még rengetegen érkeznek az északi területre, ahonnan megpróbálnak átszökni délre az ENSZ által felügyelt pufferzónán keresztül.