Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ciprus: kezdõdnek az újraegyesítési tárgyalások

888.hu

2017.01.09. 12:58

Megkezdõdött hétfõ délelõtt Genfben a kulcsfontosságúnak mondott csúcstalálkozó Ciprus újraegyesítésérõl.
GENF, 12:58

Megkezdődött hétfő délelőtt Genfben a kulcsfontosságúnak mondott csúcstalálkozó Ciprus újraegyesítéséről.

Nikosz Anasztasziedisz, a nemzetközileg elismert Ciprusi Köztársaság elnöke és a török ciprusi közösség vezetője, Mustafa Akinci, a csak Törökország által elismert Észak-Ciprusi Török Köztársaság vezetője az ENSZ közreműködésével ült tárgyalóasztalhoz. A megbeszélés előtt nem fogtak kezet a kamerák előtt – írta az MTI.

Egyelőre kétséges, hogy sikerül-e megállapodni a több mint negyven éve megosztott sziget újraegyesítéséről. Novemberben már volt két tárgyalási forduló Svájcban, de nem sok eredményt hoztak.

Anasztasziedisz a csúcstalálkozóra érkezve azt mondta: bizakodó. Akinci arról beszélt, hogy "pozitív szellemiséggel" áll a tárgyalásokhoz.

Espen Barth Eide norvég diplomata, az ENSZ ciprusi megbízottja reményét fejezte ki, hogy 2017 lehet az az év, mikor a ciprusiak maguk dönthetnek arról, hogy maguk mögött hagyják a történelmet. 2004-ben már egyszer tartottak népszavazást a sziget újraegyesítéséről, de akkor a görög ciprusiak többsége elutasította az akkori ENSZ-főtitkár, Kofi Annan által kidolgozott rendezési tervet.

A görög és a török ciprusi küldöttség a tervek szerint három napon át tárgyal egymással Genfben, utána pedig csatlakozik a megbeszélésekhez az Egyesült Királyság, Törökország és Görögország is, amelyek védhatalmakként Ciprus függetlenné válásakor vállalták, hogy megőrzik a szigetország függetlenségét.

Törökország éppen erre hivatkozva avatkozott be katonailag Cipruson 1974-ben, amikor Nicosiában puccsisták átvették a hatalmat, és egyesíteni akarták az országot Görögországgal. Ciprus északi fele azóta török katonai megszállás alatt áll, ahol a helyi török közösség 1983-ban kikiáltotta az Észak-Ciprusi Török Köztársaságot, amelyet azonban csak Ankara ismer el.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére