Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Cameron: Közép-Európa érdeke is, hogy tagok maradjunk

888.hu

2016.05.12. 21:28

David Cameron hétfõn nagyszabású beszéddel indította el a brit uniós tagságról szóló népszavazási kampány új szakaszát.

David Cameron hétfőn nagyszabású beszéddel indította el a brit uniós tagságról szóló népszavazási kampány új szakaszát. A sajtó számára előzetesen beharangozott beszéd az EU-ban maradás érveit helyezte előtérbe, és történelmi felelősség kérdésévé tette a kilépés elleni szavazást. A beszéd után kilépéspártiak sora kritizálta a brit miniszterelnököt, de Cameron kijelentette: nem fog párttársaival vitatkozni a nyilvánosság előtt.

David Cameron május 9-ei beszédében az EU-ban maradás mellett elsősorban nemzetbiztonsági és gazdasági érveket sorakoztatott fel, és nyomatékosította: a maradás mindenek előtt brit érdek. Ugyanakkor rámutatott, hogy a brit befolyás megőrzése a közép-európai országok számára is alapvető fontosságú. Hangsúlyozta, hogy ez a befolyás nagyobb maradhat, ha Nagy-Britannia az EU tagjaként vesz részt az Európát érintő kihívásokban.

A bizonytalanokra fókuszáló beszédben a brit miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a kilépéspárti állampolgári dilemmákat jogosnak tartja. Emellett azonban felhívta a figyelmet a kilépés árára. A pénzügyminisztérium számításai szerint ugyanis egy háztartás számára 2030-ig 4300 font veszteséget jelentene a kilépés.

Cameron beszéde az állampolgári felelősséget helyezte előtérbe. Rámutatott: nem egy, nem két ciklusra szóló, hanem mindenki életét teljes egészében meghatározó döntés vár a britekre. A miniszterelnök egyértelműen nemzeti érdeknek és hazafiassági kérdésnek nevezte az EU-ban maradás ügyét.

Cameron beszédét David Miliband munkáspárti politikus (volt külügyminiszter, Ed Miliband volt pártelnök testvére) vezette fel, így a miniszterelnök az EU-párti Labour-szavazókat is megszólíthatta.

Kilépéspárti kritikák

A beszédet a kilépéspártiak rögtön támadták, Nigel Farage a UKIP részéről feltette a kérdést, hogy a hét eleji athéni összecsapások után a miniszterelnök valóban úgy gondolja-e, hogy az EU a békét jelenti. Szerinte az anti-demokratikus EU sokkal inkább megosztja Európát.

A „Vote Leave” Cameront félelemkeltéssel vádolta. EU-ellenes történészek szerint Cameron történelmi tájékozatlanságát árulta el azzal, hogy szerinte az EU a békét biztosítja.

Volt és jelenlegi kormánytagok is a kilépés mellett

A kilépést támogató volt védelmi miniszter, Liam Fox szerint abszurd azt állítani, hogy konfliktusok lennének a kontinensen, ha Nagy-Britannia kilépne a brüsszeli jogszabályok rendszeréből. Szerinte éppen az Unió demokratikus deficitje vezetett a szélsőséges politikák erősödéshez az EU-n belül. Penny Mordaunt, a szintén Brexit-párti védelmi minisztériumi államtitkár úgy reagált, hogy az EU-ban maradás éppen hogy aláásná az ország biztonságát, nem erősítené. A hétvégén Michael Gove igazságügyi miniszter is megszólalt, hangsúlyozva a kilépés melletti érveket, és külön kiemelve, hogy Nagy Britanniának az az egységes piacból is ki kell lépnie.

Cameron nem vitázik párttársaival

A június 23-i referendumot több vita előzi meg. Többek között egy Wembley Arénában lefolytatott vita is. David Cameron azonban kijelentette: párttársaival nem hajlandó a nyilvánosság előtt vitázni.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére