Brüsszel megpróbált beavatkozni a lengyel választásokba
2019.10.10. 20:15
Az október 13-i lengyel parlamenti választásokba való beavatkozási kísérletnek minősítette Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter az Európai Bizottság csütörtökön bejelentett lépését, miszerint az Európai Bírósághoz fordult a lengyel bírói fegyelmi kamara miatt.
Ez egy politikai akció, kísérlet a lengyel választások befolyásolására
– jelentette ki Ziobro csütörtöki sajtóértekezletén. Mint mondta, történelmi tapasztalataik nyomán a lengyelek „nagyon érzékenyek a külföldről érkező beavatkozási próbálkozásokra”, az EB lépése ezért „kontraproduktív lehet”.
Az EB áprilisban indított kötelezettségszegési eljárást a bírósági reform keretében a lengyel legfelsőbb bíróságon belül tavaly létesített, az igazságügyi dolgozók fegyelmi kihágásaival foglalkozó kamara miatt. A csütörtöki döntéssel az eljárás harmadik szakaszába lépett. Az EB a panasz gyorsított eljárású vizsgálatát kérte az Európai Bíróságtól.
Marcin Palade, a választási közvélemény-kutatások elismert lengyel elemzője csütörtökön a Twitteren közzétette a nyolc októberi felmérés átlageredményeit. Figyelembe vette az IBRIS közvélemény-kutató aznap közzétett adatait is. Az így összesített eredmények szerint a kormányzó Jog és Igazságosság a biztosan szavazni szándékozók körében a voksok 48 százalékára tehet szert.
A három fő ellenzéki tömb közül a legerősebb, a Polgári Koalíció (KO) a szavazatok 27 százalékára számíthat. A KO a jobbközép Polgári Platform (PO) vezetésével alakult, a balliberális Modern (Nowoczesna) és a Zöldek részvételével.
A jelenleg parlamenten kívüli posztkommunista Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD), valamint az SLD listáin induló kisebb balliberális tömörülések alkotta szövetség 14 százalékos kedveltséggel a felmérésekben a második legerősebb ellenzéki szövetséggé nőtte ki magát. Az SLD-tömb tagja az európai parlamenti képviselőnek megválasztott melegjogi aktivista, Robert Biedron Tavasz (Wiosna) nevű pártja is.
A PO 2007-2015 közötti kormánykoalíciós partnere, a Lengyel Parasztpárt (PSL), valamint az ennek listáján induló jobboldali ellenzéki Kukiz'15 alkotta szövetség 6,5 százalékos támogatottságot élvez. Nem lépné át az ötszázalékos választási küszöböt 4,5 százalékos támogatottságával a nemzeti radikális pártok szövetsége, a Konföderáció (Konfederacja).
A CBOS lengyel állami közvélemény-kutató csütörtökön közölt felmérése szerint magas részvétel várható a választáson, a megkérdezetteknek mindössze 38 százaléka nem tervezi, hogy elmegy szavazni. Magas részvételi hajlandóság észlelhető a PiS-kormányzás folytatását határozottan óhajtó szavazók, valamint a PiS-t mindenképpen leváltani akarók körében egyaránt. Az előbbi csoportban a válaszolók 81 százaléka, az utóbbiban 82 százalék nyilatkozott úgy, hogy biztosan elmegy szavazni.