Brüsszel és Párizs vállvetve küzd a terror ellen
2016.02.01. 22:00
A terrorellenes együttműködés megerősítéséről állapodott meg Belgium és Franciaország.
Charles Michel belga kormányfő francia kollégájával, Manuel Valls miniszterelnökkel tárgyalt hétfő este Brüsszelben. A több mint kétórás ülésen a két ország bel- és igazságügyi miniszterei is részt vettek.
Az egyeztetést követő sajtótájékoztatón Charles Michel kijelentette, a találkozó fő üzenete, hogy
vállvetve dolgozunk, és eltökéltek vagyunk, hogy cselekedjünk a polgárok biztonságának növelése, valamint a fanatizmus és a terrorizmus elleni harc érdekében."
– majd hozzátette, hogy a francia-belga együttműködés jelenleg is hatékony, de van még hova fejlődni.
Manuel Valls ugyancsak méltatta a két ország közötti együttműködést, és a belga hatóságokat ért bírálatok kapcsán kiemelte, hogy ő soha nem vonta kétségbe a brüsszeli kormány erejét és eltökéltségét. A francia kormányfő emellett leszögezte: a schengeni rendszer működésének előfeltétele, hogy hatékonyabban ellenőrizzék az unió külső határait.
Jan Jambon, a belga belügyminiszter később megerősítette, hogy a két ország hatóságai kölcsönösen hozzá fognak férni egymás adatbázisához, amely a szélsőséges iszlamisták, illetve azok neveit tartalmazza, akik csatlakoztak a szíriai harcokhoz.
Charles Michel kezdeményezésére a találkozón megvitatták a franciaországi Calais-ban és Dunkerque-ben lévő menekülttáborok kérdését is, amely "nyugtalanítja" a határ belgiumi oldalán található településeket. A belga kormányfő az egyeztetést megelőzően interjút adott az Europe 1 kereskedelmi rádiónak, amelyben hangsúlyozta, noha az utóbbi időben jelentősen csökkent a terrorfenyegetettség Brüsszelben, még mindig valós a veszély.
Nem zárhatjuk ki, hogy vannak még rossz szándékú emberek Franciaországban, Belgiumban vagy más európai országban."
– fogalmazott a belga miniszterelnök, hozzátéve, hogy a belga kormány a héten további intézkedéseket fog bejelenteni a biztonság fokozására.
(MTI)