Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Brüsszel Dél-Európát is hazavágja

888.hu

2016.07.12. 17:28

Jóváhagyták a Spanyolország és Portugália elleni deficitszankciós eljárás elindítását az Európai Unió pénzügyminiszterei a Brüsszelben kedden tartott ülésükön. Az IMF szerint Olaszország közel húsz évnyi gazdasági recesszióval néz szembe. Õk Brüsszel politikájának újabb áldozatai.

A miniszterek elfogadták az Európai Bizottság előterjesztését, amelynek alapján a két dél-európai ország pénzbüntetéssel, és az uniós támogatások felfüggesztésével is sújtható amiatt, hogy nem teljesítették a hiánycsökkentési célokat sem a 2014-es, sem pedig a 2015-ös évben.

A pénzügyminiszteri tanács jóváhagyását követően az Európai Bizottság 20 napon belül dönthet a szankciók elrendeléséről. A büntetések összege elérheti a bruttó hazai termék (GDP) 0,2 százalékát, de az is elképzelhető hogy nem vetnek ki pénzbüntetést a két országra.

Az olasz gazdaság kevesebb mint egy százalékkal bővül idén, és hasonló arányú növekedés várható 2017-ben – áll az IMF keddi előzetes jelentésében. A Brexit nem tesz jót az olasz gazdaságnak, hiszen az a brit kilépésnek köszönhetően a vártnál kisebb mértékben bővült idén. Sőt, a közgazdászok szinte versenyeznek azért, hogy ki szerint fog alacsonyabb mértékben bővülni a gazdaság.

Még a jelenlegi reformok sikeres keresztülvitele esetén sem számíthat sikerre Matteo Renzi olasz miniszterelnök. A számítások azt mutatják, hogy Olaszország adósságállomány 2025-ben csökkenhet a 2008-as válság előtti szintre, miközben az eurózóna tagállamok 20-25 százalékos gazdasági bővülésre számíthatnak ez idő alatt.

A legnagyobb veszélynek az olasz bankrendszer van kitéve. Mintegy 360 milliárd eurónyi "rossz" – azaz nehezen behajtható, problémás – hitelállománnyal rendelkeznek az olasz pénzintézetek, amelyeknek piaci értéke 50 százalékkal csökkent egyetlen év alatt. A bankok megmentésére több lehetőség is kínálkozik, az állami beavatkozástól kezdve addig, hogy Brüsszeltől vagy az IMF-től kérjenek pénzt. Az biztos, hogy bármi is lesz a megoldás, az fájni fog.

Az olasz állam adósságállománya Görögországot követően a második legmagasabb az eurózónában. A tavalyi évben ez a GDP 132,7 százalékára rúgott. Idén már biztosan nem jön be Matteo Renzi terve, amellyel csökkenteni szerette volna az adósságot.

A jelenlegi brüsszeli politikának és a Brexitnek három fontos hatása volt az olasz gazdaságra: az olasz gazdaság növekedésének üteme valószínűleg egy százalék alá esik még az idén; a bankrendszer nagyon rossz helyzetben van, egy válság simán maga alá temetheti az olasz pénzintézeteket; végül, de nem utolsósorban, mind jobban megerősödnek az unió ellenes-pártok – az Öt Csillag Mozgalom és az Északi Liga.

Emiatt pedig Olaszország lehet a következő, amely ki is léphet az EU-ból. A jelenlegi politikai helyzet ugyanis némileg hasonlít a szavazás előtti Nagy-Britannia helyzetére. Az ország gazdasága lényegében nem bővült az 1999-es eurózóna-tagság óta.

Ennél sokkal súlyosabb a helyzet Görögországban.

(Independent, Newsmax, MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére